22 Декември 2024неделя08:12 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

От Рашагейт към Украйнгейт?

След отпадането на обвиненията за сговор на Тръмп с Кремъл, изскачат факти за сговор на Хилъри с Киев за изборите през 2016 г.

/ брой: 81

автор:Юри Михалков

visibility 2265

Започна вторият сериал от сагата с външната намеса в президентските изори на САЩ през 2016 година. Първият сериал приключи наскоро с доклада на специалния прокурор Робърт Мълър, който не представи доказателства за сговор на Доналд Тръмп с Русия с цел избирането му за президент преди две години. Предстои обаче да видим втори сериал, в който пак има чужда намеса. Само че не на Русия, а на враждуващата с нея Украйна. Как обаче се е разигравала тази намеса? Какво общо има тя с ареста на Джулиан Асандж? Или с президентските избори в САЩ пред 2021 година.

На 20 март Тръмп разкри в туитър, че по време на изборите през 2016 г. украинските власти са предоставяли на съперничката му Хилъри Клинтън компромат срещу него. По-конкретно това е правил ръководителят на Националното антикорупционно бюро на Украйна (НАБУ) Артьом Ситник. "Руският сговор изчезва, появява се украински сговор, за да се помогне на Клинтън", цитира Тръмп разследващия журналист Джон Соломон от изданието "Хил". Соломон е взел интервю от генералния прокурор на Украйна Юрий Луценко, който е заявил пред него, че разследва намесата на Украйна в президентските избори в САЩ - по-точно дали правоохранителните органи умишлено са извършили изтичане на финансовите отчети на Пол Манафорт, който бе шеф на предизборния щаб на Тръмп. И по този начин са се опитали да повлияят на изборите в полза на Хилъри Клинтън.

Вторият сериал на сагата стартира от блатото на украинската корупция

– по-точно от един факт, който на първо четене няма нищо общо със САЩ и президентските избори. В Украйна върви дело за корупция при добив на кехлибар, в което главно действащо лице е независимият депутат Борислав Розенбалт (заeдно с колегата му Максим Поляков). Той е обвиняем за получаване на подкуп и злоупотреба с влияние чрез прокарване на законодателна инициатива. Розенбалт е бил разследван именно от НАБУ, ведомството на Артьом Ситник, което миналия октомври е предало делото в съда.

Розенблат обаче явно решава да отмъсти и миналия месец огласява запис, на който високопоставен служител на правоохранителните органи признава, че ведомството му е извършило изтичането на финансовите отчети на Манафорт, за да се помогне на Клинтън. Според редица украински медии гласът на човека е именно на Артьом Ситник. А Луценко уточни пред "Хил", че именно заради този запис генералната прокуратура разследва намесата на НАБУ и шефа му Ситник в предизборната кампания на САЩ. В някои украински медии дори се уточнява, че Луценко направо обвинява Ситник за изтичане на данните срещу Манафорт.

Интересно е да се проследи как се е стигнало до изчитането на информацията на НАБУ срещу Манафорт и в полза на Клинтън. Известният в Украйна криминален журналист Владимир Бойко, на когото се позовава strana.ua, твърди, че Ситник и обкръжението му плюс служители на други силови структури, плюс еврофилски депутати, както и плюс отделни служители на Държавния департамент от привържениците на Демократическата партия, са раздухали скандала с т.нар. оборна книга на управлявалата преди Майдана Партия на регионите (всъщност става дума за "черна каса"). Освен пропрезидентска, тази партия е била и проруска.

Според Владимир Бойко конците на цялото това обкръжение са били дърпани от специалната представителка на ФБР Карен Гринуей (днес тя не е вече в тази служба). Тя пък е действала по указания на по-висшестоящи лица от лагера на Обама-Клинтън. Всички те душили за бизнес връзки на Манафорт с проруски политици в Украйна.

Делото по т.нар. черна каса е ударило на камък

Нито са били привлечени под отговорност лицата, които са фигурирали в книгата като получатели на пари от "черната касата", нито пък бе доказана автентичността на самата "оборна книга". Само че покрай скандала изскочи името на Манафорт като консултант на проруската Партия на регионите. И понеже навремето той бе шеф на предизборния щаб на Тръмп, това даде повод на лагера на Клинтън да скалъпят подозрението, че чрез него самият кандидат президент може да е свързан с Русия, съответно да раздуха интригата за сговора на Тръмп с Русия.

Това съмнение се въртеше в оборот до публикуването на доклада на Мълър, въпреки че Манафорт напусна щаба на Тръмп още по време на самата предизборна кампания през 2016 година. Както знаем, докладът на Мълър отхвърли това съмнение. Самият Манафорт бе осъден в САЩ заради укриване на данъци от доходите за консултантските си услуги на Партията на регионите. Но това не отменя главното - украинската държава чрез свои институции и представители се е намесила в предизборната кампания на САЩ в полза на единия от кандидатите - Хилъри Клинтън. Затова и Тръмп говори за украински сговор.

Самата Украйна се е поставила в доста нелицеприятно положение. През 2016 г. президентът Петро Порошенко открито подкрепи Хилъри. Сега обаче я топеше пред противника й Тръмп и съдействаше за разкриването на украинската й връзка, съответно как Украйна й е помагала срещу него. Така че не са случайни нито записът на Ситник, нито разследването на ведомството му НАБУ от генералната прокуратура на Юрий Луценко. Но Порошенко едва ли е правил това от любов към светата истина. Наистина наскоро той загуби с гръм и трясък президентските избори, но преди това, в хода на самата кампания, подкрепата на Тръпм и САЩ му е била потребна с надеждата за преизбирането му. Затова Киев е "пропял" за любимката си Хилъри.

Както се казва, нищо лично - само интереси  

Новоизбраният президент Владимир Зеленски ще е заинтересован да разкрие украинската връзка. Той дава да се разбере, че Вашингтон остава Големия брат на страната му и затова ще работи за Тръмп срещу Хилъри. Така че няма да е изненада, ако в скоро време Луценко официално обяви, че НАБУ се е намесила в изборния процес на САЩ. Така ще разчита и на закрила от Тръмп, за да не изпълни Зеленски заканата си да го смени от поста.

За Русия се заформя противоречив резултат. Минусът е, че Зеленски смята да остави Украйна в сферата на американските интереси. Плюсът: най-вероятно ще бъде изчистено името й, че е спечелила изборите на Тръмп.

Но украинската връзка има и друга линия и тук може да очакваме още по-гръмки разкрития. И тези разкрития се свързват с ареста на Джулиан Асандж в еквадорското посолство в Лондон, което няма съмнение, че е станало по искане на САЩ.  Ето какво казва Питър Стоун от неправителствения Център за обществена почтеност във Вашингтон (Center for Public Integrity), цитиран от същия украински сайт: "Битува мнението, че той (Асандж) разполага с компромат срещу Украйна, който може да докаже намесата на Киев в американските избори и сговора на демократите срещу Тръмп. Говори се, че за сътрудничеството му с Вашингтон са му обещали смекчаване на присъдата".

Правосъдното министерство на САЩ официално обяви, че Асандж може да бъде осъден максимум на 5 години затвор за разкритията на американските геополитически тайни в портала му "Уикилийкс" (преди циркулираха други присъди: от доживотна до смъртна). Известно е също, че именно "Уикилийкс" публикува имейли от сървъра на Демократическата партия с преписката между Клинтън и шефа на предизборния й щаб Джон Подеста. Тези разкрития компрометираха партията, че е нарушила собствените си правила в избирателната кампания за номинацията на нейния кандидат-президент, като е дала подкрепа на един от кандидатите срещу друг - на Хилъри срещу Бърни Сандърс. Скандалът несъмнено имаше пръст за загубата на Клинтън и демократите скочиха срещу Русия, че изнасянето на данните от сървъра и публикацията в "Уикилийкс" са нейна работа. Което, впрочем, още не е доказано.

Сега обаче се осветява и друга страна на преписката

В нея е ставало дума и за Украйна, която се споменавала над сто пъти, както твърди strana.ua: "Една от основните линии на преписката, която може да подхване Тръмп, е връзката на щаба на Клинтън с украинския олигарх Виктор Пинчук и възможните му финансови вложения в кампанията на демократите. Възможно е сега Асандж да разкаже повече за намесата на Украйна в изборите, която върви по две направления: организирането на течове срещу Манафорт и пряко спонсориране на кампанията на Хилъри от украинската върхушка", пише сайтът.

Тази теза бе потвърдена от адвоката на Тръмп и негов съветник по киберсигурността Рудолф Джулиани (бивш кмет на Ню Йорк). В интервю по Си Ен Ен от 21 април той каза: "Хора от щаба на Клинтън са говорили с украинците. Украйна провежда разследване за връзки на кампанията на Клинтън с Украйна. Нито един американски вестник не пише за това".

В интервю за в. "Уошингтън игземинър" Джулиани представи по-нашироко и надълбоко своята теза: "Следете Украйна. Ако се вземат предвид всички източници, с които той (Асандж) разполага, напълно възможно е той да знае или да разполага с информация как всичко е започнало". Джулиани уточни, че Асандж може да разкаже как е тръгнало федералното разследване за предполагаемия сговор на Тръмп с Русия, а не че може да опровергае евентуална руска кибератака срещу сървъра на демократите. Той смята също, че Асандж може "да покаже кой е измислил лъжливата история, че Тръмп е бил в сговор с Русия". 

Впрочем такава кибератака не е имало. През 2017 г. компютърни експерти в САЩ установиха, че високата скорост, с която файловете са били изтеглени от сървъра, показва, че това е ставало с флашка и в самата централа на демократите, а не от разстояние - тоест вътрешен човек е теглил преписката. Но и за това не се пише във вестниците на САЩ.

Дали пък няма да излезе, че сговорът с Русия е изфабрикуван, за да се прикрие сговорът на Хилъри с Украйна срещу Тръмп? И че демократите се нахвърлили срещу Тръмп за прегрешение, което те самите са извършили - чужда (украинска) намеса в изборния процес, смятан във Вашингтон за светая светих на американската демокрация?

Очевидно от друг ъгъл трябва да се погледне и на ареста на Асандж, предизвикал първоначално толкова възмущение. Парадоксът е, че още една тайна може да бъде разкрита от него, но благодарение на ареста му.

Доналд Тръмп несъмнено има много трески за дялане. Но като несистемен президент той изпълнява предизборните си обещания (за разлика от повечето му предшественици) и твърди, че иска да нормализира отношенията с Русия. Второто не му го позволяваха, включително чрез Рашагейт. Това го вижда целият свят. Преди публикуването на доклада на Мълър той трябваше да се защитава. С доклада сагата за президентските избори от 2016-а навлиза в нова, "обратна" фаза. Сега, с новите данни за украинската намеса, уязвимата и защитаваща се страна става Демократическата партия и кандидатите й за президентските избори догодина, а атакуващата - Тръмп и Републиканската партия. Очертава се Украйнгейт да стане основен сюжет не само за Тръмп, но и изобщо в цялата предизборна кампания на САЩ. Която с най-новите разкрития очевидно вече е започнала, нищо че официалният й старт е още далечко. Така че ни предстои да гледаме интригуващ втори сериал от сагата за външната намеса в американските избори.

 

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 4410

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 3554

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 3701

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 8188

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 3960

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 3897

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 3398

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 3285

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 5197

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 5315

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 4445

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 3488

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ