15 Април 2026сряда19:15 ч.

От бранша признаха, че таксите на банките поскъпват

/ брой: 225

автор:Дума

visibility 1804

Предстои повишение на някои банкови такси, което е свързано с влизането в сила на нови европейски регламенти през декември. Това потвърди вчера финансистът Левон Хампарцумян пред БНТ. По неговите думи обаче банките не действали "по калъп" и е въпрос на търговска политика как точно ще реагира всяка от тях. Той обвърза предстоящите промени с течащата дигитализация в сектора и инвестициите, които банките правят, за да отговорят на иновациите и регулациите. Конкретното очаквано повишение е свързано с европейските изисквания за намаляване на трансграничните такси и изравняването им с локалните. "Извършването на трансгранични преводи с модерни дигитални средства е относително евтино. Същевременно първоначалната инвестиция си е там. Да имаме банковата си сметка в телефона, онлайн, струва пари, това създава конкуренция и изисква инвестиция", коментира той. Ако повишението в таксите обаче се окаже прекалено голямо, има достатъчно лостове то да бъде изравнено, смята Хампарцумян. "Ако конкуренцията не свърши работа, има регулатор", изтъкна той.

Влизането в сила на новата регулация означава, че банков превод в друга страна от ЕС от България ще струва не повече от 5 лв., колкото е най-високата такса за превод на територията на страната, поясни пред БНР експертът от "Моите пари" Десислава Николова. По думите й най-масовата такса - тази за поддръжка на разплащателна сметка, която никой банков клиент не може да избегне, която сега е средно 2 лв., би станала 2,5-3 лв. месечно по груби сметки. От друга страна, чрез повишаването на някои такси за обслужване на каса банките насърчават потребителите да използват други, по-модерни форми - интернет банкиране, банкиране през мобилен телефон и т. н., добави тя.

Дизелът вече мина границата от 2 евро

автор:Дума

visibility 551

/ брой: 68

Дизелът вече мина границата от 2 евро

автор:Дума

visibility 517

/ брой: 68

Годишната инфлация през март стигна 4,1%

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 68

Връщат ваучери вместо пари при провалена почивка

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 68

Петер Мадяр: Няма да се откажем от руския петрол

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 68

Тръмп се закани и на папата

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 68

Словения обмисля да напусне НАТО

автор:Дума

visibility 534

/ брой: 68

Предел

автор:Таня Джаджева

visibility 482

/ брой: 68

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ