04 Декември 2025четвъртък22:36 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Сергей Станишев:

От 1 октомври може да започне строежът на АЕЦ "Белене"

След 2015 г. ще внасяме ток от Турция по високи пазарни цени, прогнозира соцлидерът

/ брой: 143

автор:Дума

visibility 3054

Проектът за АЕЦ "Белене" в момента все още е в приемливите за изпълнение срокове. Това заяви в Плевен лидерът на БСП Сергей Станишев, попитан  има ли забавяне във времето за строеж на централата. Голямото предимство на такава АЕЦ е, че от всички проекти в нашия регион той е технологично най-напред и от 1 октомври може да започне изграждането на самата централа, заяви Станишев. АЕЦ "Белене" е изключително икономически изгодна, защото за 60 години експлоатация ще донесе печалба от 8.4 милиарда евро, 140 милиона евро годишно, посочи Станишев. По думите му произвежданата енергия ще бъде с най-ниска цена в сравнение с тази от Чехия, САЩ и Финландия.
Какво е бъдещето на атомната енергетика е въпросът, който сега възниква естествено. Именно затова в предишния мандат коментирахме проекта "Белене" като стратегически важен - не руски, не германски, а проект, важен за нашата страна. Това каза лидерът на БСП на среща с местния бизнес и обществеността в Плевенска област.
"През последните десетилетия България целенасочено развиваше ядрената енергетика като основа на своята енергийна независимост, като сериозен принос към конкурентоспособността на бизнеса и като способност на България да се развива като високотехнологична държава. Защото изграждането и съществуването на атомна централа означава поддържането на високо ниво на инженерни кадри, формиране на специалисти", посочи Сергей Станишев.
В момента функционират само два блока на АЕЦ "Козлодуй" и втората половина на това десетилетие експлоатационният им срок изтича, напомни бившият премиер. Какво правим след това, попита риторично Станишев. Той припомни споразумението с ЕС до 2020 г. да намалим емисиите на въглеродния двуокис с 20 на сто. За произвежданите емисии ще се плаща допълнително, така токът ще поскъпне значително, изтъкна той.
България традиционно е износител на ток и в момента изнасяме значителни количества, които носят големи приходи в бюджета. Ако стане факт намерението на правителството да замрази проекта, перспективата е след 2015 г. да внасяме ток от Турция или от други страни по пазарни цени, много по-високи от тези на българското производство, добави Станишев.
Бившият премиер припомни, че се е срещал много пъти с представителите на германската RWE и те не са поставяли въпроса за излизане от проекта. Винаги е подчертавано, че проектът е икономически изгоден и виждат в него добра търговска перспектива. RWE се отказа от проекта през октомври м. г., припомни Станишев. Според соцлидера пари могат да се намерят на международните пазари, но за това е нужна политически ясна позиция.
"В позицията на България няма аргументи. Не се казва защо правителството отива към замразяване на проекта АЕЦ "Белене". Без обяснения това води до извода, че се обслужват външни икономически интереси", заяви Станишев. Това работи в полза на Турция, която вече е подписала с Русия договор за строителството на 4 атомни реактора, подчерта соцлидерът.

Двойно скача цената на риболовния билет

автор:Дума

visibility 1255

/ брой: 228

Изкореняват доматите от оранжериите месец по-рано

автор:Дума

visibility 1290

/ брой: 228

206 тона опасни храни не са влезли на българския пазар

автор:Дума

visibility 1401

/ брой: 228

Министър Иван Иванов участва в 52-рата сесия на Комитета на ОИСР

автор:Дума

visibility 1391

/ брой: 228

Могерини вече е обвинена в корупция

автор:Дума

visibility 1298

/ брой: 228

Букурещ ще контролира санкционирани компании

автор:Дума

visibility 1434

/ брой: 228

В Атина протестираха шофьори на таксита

автор:Дума

visibility 1381

/ брой: 228

Накратко

автор:Дума

visibility 1211

/ брой: 228

Свещена простота

автор:Александър Симов

visibility 1265

/ брой: 228

За локалния кокал

visibility 1263

/ брой: 228

Протестите срещу бюджета са бутафория

visibility 1246

/ брой: 228

Уж вървим напред, а буксуваме със страшна сила

visibility 1302

/ брой: 228

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ