20 Май 2024понеделник12:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Оставаме без ток, ако комплексът "Марица изток" спре

Синдикатите поискаха защита за въгледобива у нас

/ брой: 233

автор:Дума

visibility 2229

Ако енергийният комплекс "Мини Марица изток" и ТЕЦ "Марица изток 2" затвори, ще останем без ток. Ако случайно имаме, той ще бъде безбожно скъп. Няма алтернатива и никой няма да ни предложи ток на по-ниска цена от тази, която произвеждаме. За това предупреди по Нова телевизия Димитър Манолов, президент на КТ "Подкрепа". "По темата енергетика има образувана една коалиция от потърпевшите страни и ние настояваме България да бъде част от нея. Сред засегнатите страни са Германия и Полша", посочи синдикалистът.

Миньорите и енергетиците ясно казаха за какво се борят. Искат бъдеще за енергийното сърце на България. Там се произвежда около 45% от електроенергията", каза президентът на КНСБ Пламен Димитров. "Тази мантра, че ТЕЦ-овете цапат, е лъжа. Цапаме с въглищата и дървата в домакинствата. Еврокомисията има наказателна процедура срещу България заради фините прахови частици, които са над нормата. Ако има негативно решение с въглищните централи, това цапане ще стане доста по-голямо. Тоест екологичният аргумент не действа", каза той. Димитров също заяви, че ако няма устойчиво решение на въглищните централи, България няма да издържи на никакъв друг сценарий за осигуряването на ток. Той се закани, че ако до февруари няма решение, следващият протест ще бъде в Брюксел.

Центърът на София бе блокиран вчера около обяд от пореден протест на миньори и енергетици от държавните ТЕЦ "Марица изток 2" и Мини "Марица изток". Те поискаха защита за въглищния бизнес от новите европейски екологични изисквания, застрашаващи работните им места. Това е втората подобна проява, след като предишния ден демонстрация имаше в Раднево. Около хиляда души, организирани от двата синдиката - КТ "Подкрепа" и КНСБ, блокираха движението по булевард "Цар Освободител" и ул. "Раковски". След това протестиращите се отправиха към представителството на Европейската комисия, тъй като недоволството им е свързано с влизащите в сила от 2021 г. нови изисквания за пречистване на изхвърляните от въглищните централи емисии във въздуха. Ако не бъдат постигнати, ТЕЦ "Марица изток 2" трябва да спре работа, което ще се отрази и върху мините, които захранват мощността с въглища. 

Димитър Манолов от КТ "Подкрепа" каза, че искането им да се преразгледа решението на Европа, е получило подкрепа от Бойко Борисов по време на среща в Министерския съвет. От съобщението на правителствения пресцентър 

за днес е предвидена среща на синдикатите с президента Румен Радев, от когото ще търсят защита на интересите на въглищния бизнес по време на предстоящата в началото на декември в Катовице среща по прилагането на споразумението за борба с климатичните промени от Париж. Радев вече обяви, че българската позиция, която ще защитава на форума, е подкрепа на борбата с климатичните промени, но без допълнителни изисквания и  повишаване на мерките за опазване на въздуха. 

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 179

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 179

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 172

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 141

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 168

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 163

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ