28 Април 2024неделя20:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Петър Димитров:

Основната цел на ГЕРБ е да няма "Белене"

Правителството търси начин да избегне думата на суверена - българския народ, казва депутатът от БСП и бивш министър на икономиката

/ брой: 232

автор:Мая Йовановска

visibility 792

ПЕТЪР ДИМИТРОВ е роден на 27 януари 1949 г. в гр. Клисура. Завършва Техникума по механо-електротехника в родния си град и висше икономическо образование в Москва. Доктор на икономическите науки. От 1976 г. е преподавател в Икономическия университет във Варна. През 1988 г. става доцент по "Социално управление". В периода 1989-1993 г. е заместник-ректор на университета. През 1990 г. създава и ръководи Висшата школа по мениджмънт на университета. От 1994 г. е народен представител в 37-ото, 38-ото, 39-ото, 40-ото, както и сега в 41-ото НС. Бил е член на комисиите по образование, икономическа политика, бюджет и финанси. През юли 2007 г. става министър на икономиката и енергетиката. Депутат от БСП.


Цитати
"На управляващите им се казва отвън какво да решават
"Дянков направи АЕЦ "Белене" скъпа


- Господин Димитров, какво се крие зад последните рокади на правителството по проекта "Белене" и по темата за референдума?
- Няма никакава изненада в това. Още преди лятото кандидат-инвеститорът се е срещал и с премиера, и с Валентин Николов, който тогава беше ресорен заместник-министър. Инвеститорът се е индикирал отдавна, на него, грубо казано, не му е обърнато внимание. Това е така, защото в тази политическа сила очевидно имат забрана за реализиране на проекта "Белене". А тезата им за това е, че подписите за референдума ще се окажат по-малко от 500 хиляди и той няма да може да се напарави, се срути. И след като стана ясно, че подписите са много повече от 500 хиляди и че референдумът става задължителен, управляващите изпаднаха в паника и решиха да извадят от колодата с карти кандидат- инвеститора. Започнаха да водят у нас негови представители от кой ли не край на света. Част от тях дори не са успели да пристигнат. Министърът на икономиката трябваше да изиграе ролята на довеждащия ги и той ги показа пред камерите, за да можело целият процес да бъде публичен и открит. Всичко това беше с една проста цел - да се каже, че за "Белене" има инвеститор и няма защо да се прави референдум. Това, което се случва, е панически пиар и драматично лутане, за да се намери някакъв изход от думата на суверена - българския народ. В същото това време, докато се опитваха да се отърват от референдума, явно опитни юристи им обясниха, че няма как да не се проведе референдум и така инвеститорът май стана желан. И сега се надпреварват да обясняват, че референдумът ще се провали, защото няма да отидат хората да гласуват. И ако това се случи, значи няма "Да" за "Белене", слага се точка на проекта и се погребват милиардите в плевенската долина. Стигаме до варианта 7-и блок в АЕЦ "Козлодуй" след 12-15 години. Основната политическа цел на ГЕРБ е да няма "Белене". От тази гледна точка довеждането на инвеститора беше само етап.
- Бизнесмен, работил с хора от фирмата- кандидат за "Белене", предупреди правителството да бъде нащрек.
- Когато попитах Делян Добрев кои са инвеститорите, ми беше отговорено, че това е търговска тайна и не могат да кажат кой влиза в консорциума. Не е работа на парламента да разпитва инвеститора, а на правителството. Има служби, има приятелски и служби и след като се събере цялата информация, на открито или на закрито заседание в парламента може да ни кажат какви са фактите. Това беше най-грозното в театъра, защото стана ясно, че министърът не знае кого е довел в парламента и се държи както на Женския пазар. В най-добрия случай това е инвестиционен посредник. Има такава практика да се поемат закъсали проекти и ако те са добри и реализуеми, ги осъществяват и следва препродаване. Но трябва гаранция чия собственост ще се окаже проектът, защото иначе инвеститорът може да го препродаде на когото си иска.
- Не е ли опасно да предоставим територията си за напълно частен ядрен проект?
- Дори инвеститорът да е читав, нямаме гаранция, че той в бъдеще, заради икономически интерес, няма да продаде централата на друг. В осемте искания, които бяха издигнати към този инвеститор от премиера Бойко Борисов, няма такива претенции за гаранции, че проектът няма да стане собственост на сили политически или икономически враждебни на България.
- Има опит да бъде подменен въпросът, който ще бъде зададен при провеждането на референдума. Какво ще последва от това?
- Хората са се пописали под конкретен въпрос, а не под бял лист. Въпросът е: подкрепяте ли развитието на ядрената енергетика на България чрез изграждането на АЕЦ "Белене". Сега се появяват предложения да се добави: чрез повишаване на данъчната тежест, чрез плащане на разходите от бюджета на България и други глупости. Схемата е безкрайно проста. Прави се проектна компания. Тя взема кредит за изграждане на "Белене", изгражда го и от приходите от продажбата на електроенергията си връщат кредитите. По тази схема, всеки който си осигури кредит от банките, може да направи централата. Има обаче една подробност. Ако държавата е гарант по кредитите, може да се вземат парите например от Европейската инвестиционна банка с лихва от порядъка между 0,5 до 1%, вместо кредитът да е лихва от 10%. Които и да са частните инвеститори, те не са такъв надежден гарант, колкото е една държава, и биха могли да вземат само скъп кредит. А тогава кой би плащал тези пари? Ще ги плащат потребителите на ток. Вариантите са два - евтин кредит с държавни гаранции или скъп кредит без държавни гаранции. Дянков съсече възможността за държавни гаранции и направи "Белене" скъпа. Явно това е била голямата мисия за идването му в България.
- Съществуването на инвеститор, какъвто и да е той, опровергава твърдението, че "Белене" е ненужен проект.
- Не просто ги опровергава. Инвеститорът очевидно е контактувал с HSBC, наета да извърши икономически анализ на целесъобразността на проекта, и е чел доклада на банката. И на базата на този доклад е стигнал до извода, че няма вариант, при който проектът "Белене" да е неизгоден. Има варианти, при които централата може да бъде по-малко изгодна или повече изгодна. И инвеситорът, който очевидно търси закъсали проекти, е стигнал до извода, че "Белене" е златна мина. Всички тези приказки "земетръсна зона", "неефективен проект", "няма пазар" - рухнаха като пясъчна кула. След като един проект е желан от частен инвеститор, който ще вземе скъпи кредити от частни банки, как така е нежелан от държавата, която може за него да получи евтин кредит? Заключенията на HSBC са в полза на проекта и затова бяха прекъснати взаимоотношенията и дори не се разплатиха с банката изцяло. Защо такъв анализ за изграждането на 7-и блок в "Козлодуй" не бе поръчан на HSBC, а на "Уестингхаус". Дадоха проучването за 7-и блок на главния конкурент на авторите на "Белене".
- Едва ли провителството има намерение да изгражда още един блок в "Козлодуй".
- Това правителство няма воля да изгражда нищо. То няма компетенция, няма образовавие, няма ценности. И темата за 7-и блок в "Козлодуй" е удобна с това, че за него пари трябва да се търсят след 5-6 години. Всичко се отлага за следващото, за по-следващото правителство. Управляващите са в позата на щрауса. Те не знаят какво да решат, те нямат необходимата информационна, методическа компетентност, за да вземат важно решение. И понеже отвън им се казва какво да решат, те смятат, че решенията чрез послушание са най-добрият вариант за тяхната политическа сила. Питам: защо не е лошо това, че Турция прави централи с руски реактори? Защо Турция може да купува газ от Иран, а ние не можем? Разбира се, че тази власт работи под диктовка.
- Има ли опасност, докато върви този театър, да изтече лицензът на площадката на "Белене" и въобще проектът да стане невъзвратим?
- Безпокоя се за момента, от който проектът "Белене" ще стане неактуален, нереализирумем. След като проектът бе официално спрян, може от един момент натам да са необходими нов конкурс, нов изпълнител, нови разрешителни и така реализицията на проекта да се отсрочи с още 8-10 години. Но явно това още не се е случило, след като има кондидат-инвеститор, който разговаря с "Атомстройекспорт". Това прави референдума още по-актуален.
- Не за пръв път президентът Плевнелиев казва, че от "Белене" щели да забогатеят само шепа търговци на ток, докато по-важно е хората да си санират жилищата, от което щели да спечелят повече.
- Отново се връщам към това какво представлява проектът "Белене". Той е най-малко за 60 години. А кото съдим по това, което се прави в други ядрени централи, вероятността е проект за 1 век с ядреното гориво, което от ЕС се признава за независим енергиен източник. С проекта България има шанс един век да има своя собствена енергия, с която да се развива и с която да осигурява гражданите си. Другият вариант е да го няма този източник. Така ще се повтори историята с турските домати. Защо ги купуваме? Защото ги има и защото са евтини. Така ще стане и с тока от Турция. Но за да купиш нещо, трябва да имаш достатъчни доходи. Затова е много важно България да има собствена енергия от "Белене". В първите 15 години няма енергията да е евтина, защото ще трябва да плащаме за кредита, но после поне 45 години тази централа ще работи на себестойност както сега работи "Козлодуй". Това ще бъде възможно най-евтината електроенергия за българите.
- Явно липсва разбиране за това какво е национален интерес.
- Това е темата, която трябва да се обсъжда в парламента, а не комисии да обсъждат кой, какво, кога с давност от 15 години. Трябва да се каже в България ще има ли ядрена енергетика. Защото това е продуктът, който ни дели от банановите републики. А след като няма да го имаме този продукт, трябва да кажем какво друго правим. Мобилни телефони, компютри, работим по космически програми? Кой е продуктът, който дава физиономията на България.
- Какво очаквате от парламентарната комисия, която ще разследва евентуални злоупотреби по проекта "Белене"?
- Управляващите очакват да се върнат времената от 2009 година, когато всички други бяха потопени в кал и мръсотия, а те отгоре плуваха с бели одежди. Това няма как да се случи, защото главната причина за състоянието, в което е държавата, е това управление. Три години на всяка стъпка напред се правеха три назад. И сега вместо парламентът да каже какъв е интересът на България, ще се занимава със замеряне с кал. А така още повече ще падне имиджът на Народното събрание и на депутатите. И хората ще си вземат куфарите и ще напуснат България.

Корнелия Нинова честити Цветница на празнуващите

автор:Дума

visibility 9

Цветница е!

автор:Дума

visibility 240

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 904

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 853

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 897

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 1010

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 835

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 785

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 966

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 937

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 833

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 867

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ