16 Август 2024петък13:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Осмото чудо на света бе открито в Нова Зеландия

/ брой: 33

автор:Дума

visibility 753

На дъното на новозеландското езеро Ротомахан изследователи са открили остатъци от уникалните кварцови Розови тераси, смятани за осмото чудо на света. До наводнението през 1886 г. заедно с Белите те са ограждали бреговете на езерото. Терасите са част от голяма геотермална система и по техните стъпала се е стичала вода, изхвърляна от горещите гейзери.
Розовите са придобили цвета си от желязото и мангана, съдържащи се във водата, но е възможно и заради термофилите, живеещи във водния източник, пише CNews. Тези кварцови тераси са били открити за първи път от мисионери през 1843 г. и веднага привлекли вниманието на хората по света. Но на 10 юни 1886 г. изригването на вулкана Таравер и последвалите силни земетресения са потопили двете тераси, като са ги погребали под дебел слой тиня на дълбочина 60 м под водата. Оттогава никой не можеше да каже дали са разрушени, или досега лежат на дъното на езерото.
Екип изследователи от няколко държавни лаборатории в Нова Зеландия с помощта на подводни апарати, оборудвани със сонари и фотокамери, изследвал дъното на езерото. Учените не открили там нито следа от Белите тераси, но от Розовите намерили две долни каскади, покрити с кафяви наноси. Горната част на терасите или е разрушена, или е затрупана под тинята, а тя е толкова много, че сонарите не могат да преминат през нея.

Птицевъдите искат да се забрани вносът на украински яйца

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 156

Доган по документи се разделя с ТЕЦ "Варна"

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 156

Производствените цени в селското стопанство спадат

автор:Дума

visibility 206

/ брой: 156

Украйна може да се откаже от ядрени ни реактори

автор:Дума

visibility 195

/ брой: 156

Съединените щати не са световен полицай

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 156

Жалба в Гърция за пожара до границата

автор:Дума

visibility 184

/ брой: 156

Нови версии за атаките срещу "Северен поток"

автор:Дума

visibility 171

/ брой: 156

Накратко

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 156

Ни чул, ни видял

автор:Аида Паникян

visibility 256

/ брой: 156

Политически цайтнот

visibility 245

/ брой: 156

Пропадането на Източна Европа

автор:Боян Дуранкев

visibility 196

/ брой: 156

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ