26 Юли 2025събота01:07 ч.

Осигуряват допълнителни количества от липсващите лекарства в аптеките

автор:Дума

visibility 611

Дистрибутори ще пуснат допълнителни количества в аптеките от липсващите в последните дни антитромботични медикаменти, с които се лекуват жени с проблемна бременност. Това обяви здравният министър Костадин Ангелов  след среща с представители на фармацевти и дистрибутори. В последните седмици това и други лекарства са обект на масово изкупуване от аптечната мрежа, тъй като присъстват в терапевтичните схеми за лечение на пациенти с коронавирус. Затова министърът и фармацевтите призоваха хората да се успокоят и да спрат да изкупуват непредписани специално за тях лекарства, като разясниха и какви са рисковете от това поведение. Към призива им по-рано се присъедини и Българският лекарски съюз, който предупреди, че самолечението е изключително опасно.

На територията на България имаме достатъчно количество медикаменти и презапасяването с лекарства е причината за проблема, който наблюдаваме в момента, каза Ангелов, цитиран от БГНЕС. Той предупреди, че приемането на антибиотици без предписание от лекуващ лекар в началото на заболяването е изключително опасно за здравето на хората, тъй като това намалява имунитета в момент, в който започва борбата на организма с коронавирусната инфекция.

Самолечението и презапасяването е абсолютно вредно. Всяка свръхупотреба на антибиотици води до резистентност. Струпване в аптеките в условия на пандемията не е необходимо. Хората да бъдат спокойни и да не се самолекуват, призова и проф. Асена Сербезова, председател на УС на Български фармацевтичен съюз.

Тя посочи, че е недопустимо пациенти да бъдат лекувани по телефона и в аптеките да се продават антибиотици без изписана рецепта от лекар.

В настоящия етап на национално ниво нямаме недостиг на нито един медикамент, който се използва за лечение на пациенти с COVID-19, нямаме и специфичен медикамент, който се използва за лечението на тази вирусна инфекция. Медикаментите, които се използват са за профилактика на бактериалните усложнения при тази вирусна инфекция, каза здравният министър. Проф. Ангелов призна, че имат сигнали за недостиг на нискомолекулярни хепарини в страната и по този повод са създали специална организация.

Тя ще влезе в сила от днес. Търговците на едро ще разпространят в аптечната мрежа в страната допълнителни количества нискомолекулярен хепарин, така че да има регулярно наличие на такъв медикамент в аптеките, обясни здравният министър и добави, че бременните жени, на които е изписан трябва да отидат с рецепта и с документ, който да удостоверява генетичното изследване, направено в лаборатория в аптеката, за да го получат. Министърът уточни, че те ще получат изписаното на рецептата количество.

До края на деня в сайта на Изпълнителната агенция по лекарствата ще бъде качен списък с аптеките, в които допълнителните количества от нискомолекулярния хепарин ще бъдат разпространени.  Ангелов увери също така, че на територията на страната има и достатъчно Азитромицин, както и че в аптеките той се среща под имена, които не се знаят от хората и затова има количества от него и призова хората да не се самолекуват с него, без той да им е предписан от лекар.

Пациентите, които имат нужда от лечение с антибиотици, нискомолекулярен хепарин, декстаметазон се настаняват и лекуват в лечебните заведения. В лечебните заведения няма недостиг на медикаменти за лечението на придружаващите заболявания, породени от коронавирусната инфекция, обясни той.

Според данни на СЗО само 8% от пациентите, които са хоспитализирани с COVID-19 имат бактериална или гъбична инфекция, която налага лечение с антимикробни средства. В противовес на това практиката, не само в България, но и в други държави, е че на 72% от пациентите с ковид се предписват антибиотици, част от които съдържат „Азитромицин“, заяви проф. Сербезова. И подчерта, че е недопустимо да се лекуват пациенти по телефон или да получават лекарства от аптека без рецепта.

Призоваваме, особено в тази ситуация на недостиг на някои продукти, българските лекари да предписват генерично, т.е. не по търговско наименование, тъй като към момента има около 12 продукта, съдържащи „Азитромицин“, каза проф. Сербезова и поясни, че докато няма електронна система за проследяване на наличностите няма да се има ясна представа каква е картината в цялата страна.

Стана ясно още, че само в рамките на вчерашния ден са били разпространени 24 000 опаковки „Азитромицин“ и призоваха хората да не се презапасяват, защото няма недостиг на лекарства.

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 592

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 636

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 564

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 639

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 672

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 643

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 2785

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ