28 Март 2024четвъртък14:23 ч.

Оряшкова донесе първо злато за България на Европейските игри

Олимпийците ни се изкачиха до девето място в класирането по медали

visibility 142

Мария Оряшкова донесе първи златен медал за България от Европейските игри в Минск. Четирикратната световна шампионка по самбо спечели финала в категория до 80 килограма срещу рускинята Жанара Кусанова.

Опитната българка реализира техническа точка, която първоначално не бе зачетена, но след преразглеждане на ситуацията, съдиите зачетоха точката, която донесе златото на Оряшкова.

30-годишната българка е единствената спортистка в Минск, която ще участва в два вида спорт. След надпреварата в самбото Оряшкова ще стартира и в турнира по борба.

Така България вече е с 9 медала (1 златен, 4 сребърни и 4 бронзови), като само в неделния нашите състезатели завоюваха 8 отличия.

Преди Оряшкова сребро спечели Ивайло Иванов в категория до 81 кг на състезанието по джудо, което е със статут на Европейско първенство. Много силно представяне в беларуската столица направи художествената ни гимнастика, която заслужи 5 медала. Катрин Тасева спечели сребро във финала на топка и бронз на лента. Ансамбълът ни в състав Симона Дянкова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс, Стефани Кирякова и Ерика Зафирова донесе още 3 отличия – сребро в многобоя и на 5 топки, както и бронз на 3 обръча и 2 чифта бухалки. В спортната стрелба Антоанета Бонева ни зарадва с бронзов медал на 10 м въздушен пистолет.

В събота Цветелина Цветанова спечели първия медал за нашата страна в Минск. Тя донесе бронз в категория до 48 килограма на турнира по самбо.

На Европейските игри в Баку 2015 България завърши с 10 отличия. Тогава нашите спортисти спечелиха 1 златен, 4 сребърни и 5 бронзови медала. С представянето си до момента българските състезатели дават сериозна заявка да подобрят това постижение.

В класирането по медали България е на 9-а позиция. Води Русия с 39 отличия (19 златни, 10 сребърни и 10 бронзови), пред Беларус 34 (10, 9, 15), Украйна със 17 (5, 6, 6) и др.