08 Декември 2023петък17:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Организации искат повече изследвания за редки болести

/ брой: 41

автор:Дума

visibility 44

Националната пациентска организация предлага наблюдение на по-голям брой редки заболявания при новородените. "Колкото по-рано се постави диагноза, толкова по-голямо е след това качеството на живот", заяви зам.-председателят на организацията с ресор "Редки болести и трансплантации" Наталия Маева по повод Световния ден на редките болести, който се отбеляза вчера.

По данни на Националната генетична лаборатория в момента у нас се правят три задължителни скринингови изследвания на бебетата, като само едно от тях е за наличие на рядко заболяване - за фенилкетонурия. В Германия и дори в Северна Македония изследванията за редки болести при новородените са в пъти повече.

От пациентската организация настояват за създаване на Национална стратегия за хората с редки болести, за да не се работи на парче. Не е ясно колко са хората с такива заболявания у нас заради непълните регистри за отделните болести. Не се знае и каква част от тях получават финансиране за лечението си от НЗОК и колко са принудени да го плащат сами, когато заболяването не е в списъка на редките болести на здравното министерство.

До една година у нас ще се прилага лекарство срещу редките генетични остри порфирии, информират от столичната университетска болница "Свети Иван Рилски". Очаква се новият медикамент, който вече се използва в САЩ, да бъде одобрен и в България.

Емблематични сгради на няколко места в страната бяха осветени в цветовете на Световния ден на редките болести - синьо, зелено, розово и лилаво. 

Икономиката порасна с 1,8 %

автор:Дума

visibility 261

/ брой: 238

Публикуваха нови документи за етежната собственост

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 238

Цената на винетките без промяна

автор:Дума

visibility 221

/ брой: 238

Сенатът блокира помощта за Киев

автор:Дума

visibility 249

/ брой: 238

Словакия закрива спецпрокуратурата

автор:Дума

visibility 213

/ брой: 238

Париж узакони правото на кравите да мучат

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 238

Продажници

автор:Александър Симов

visibility 256

/ брой: 238

Епична некадърност

автор:Александър Симов

visibility 285

/ брой: 238

Плесница за САЩ

автор:Юри Михалков

visibility 293

/ брой: 238

Вяра

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 238

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ