18 Юли 2025петък06:54 ч.

Позиция

Опорна точка

Малцина могат да пишат закони

/ брой: 93

visibility 1192

"Ще си сложа един лост пред парламента и всеки ден ще правя по едно коремно превъртане, за да ми се качва рейтинга."
Из интервю на В. Марешки пред БНР, 26.04.2018 г.


"Дайте ми опорна точка и достатъчно дълъг лост, и ще повдигна Земята."
Архимед

Владимир Георгиев

Прочетох, че във фейсбук зам.-председателят на парламента се зарекъл, че на всяко коремно превъртане на президента ще запълва по 10 дупки във Варна, за всяка върната заплата на социалистите ще запълва по още 10  дупки, а на всеки милион, който министърът на отбраната Красимир Каракачанов не вземе от пенсионерите за ремонт на железа, ще запълва 100 дупки.
Не знаех, че Варна е тъй надупчена. И че проблемът с дупките в морската ни столица може да се реши с усилията на президента, на социалистите и на министъра на отбраната - списъкът е изчерпателен. Интересен анализ. Дълбок.
Създаването на закони е трудна работа. И не е за всеки. Трябва чувствителност, най-вече социална; вътрешна потребност за справедливост и хармония. И ум е нужен. Не е като да запълваш дупки. Присъствието в заседателната зала на сградата на парламента не те прави законодател. Всеки депутат може да посяда там, да похортува, да натиска копче и от време на време да се изказва. Но за да стане законодател, е нужно повече.
Винаги съм се чудел защо толкова хора напират да влязат в Народното събрание, като хал хабер си нямат ни от право, ни от законодателство, от норми, от социология, философия, политика? Това е суха работа, методична, аналитична, ала и сърцата, внимателна, грижовна, пипкава понякога. Малцина могат да пишат закони - точно както са рядкост добрите поети. Хубавият закон (и справедливото съдебно решение всъщност) е като изстрадана любов: звучи убедително и красиво, впечатлява с разума си и спокойствието на аргументите. Повечето закони у нас обаче раждат страдание, вместо да го преодоляват. И се пишат на коляно, защото депутатите бързат за вършат нещо по-интересно и доходоносно от това да страдат вместо народа си. В крайна сметка е доста скучно и алтруистично до погнуса да се грижиш за другите, щом те нямат инструмент (лост) за самозащита на достойнството си.
Вместо да запълват дупки и да коват мантинели,  депутатите могат да попълнят знанията си с повече литература и да извезат златни правила, чрез които държавата да се възмогне интелектуално и стопански. Не всеки може да бъде оратор като Цицерон, но когато имаш изразните похвати на уличен клошар, е добре да се въздържаш от публична словесна реч. Парламентаристът си тежи на мястото с мъдрото мълчание на законите, които създава. И олеква с безразсъдния крясък на думите, които го олицетворяват. Законът е инструмент като лоста. За да стане справедливост и ред, потребна е мъдрост и воля. Властта е само средство за това.
Между другото, лостовете могат да се използват и с предназначение, различно от коремното превъртане. Зависи в чии ръце са. И каква е опорната точка.

 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ