09 Февруари 2026понеделник14:29 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Опасността да попаднем в мъртво вълнение в морето

автор:Дума

visibility 1179

Между 25 и 35 души всяко лято стават жертва на опасното мъртво вълнение по Българското Черноморие, съобщава БНР. То се появява в края на месец юли и продължава почти през целия август. При мъртво вълнение най-опасното място е брегът и точно там най-често се случват фаталните инциденти. На охраняемите плажове червеният флаг сигнализира, че къпането в морето крие рискове. Повечето случаи на удавяне обаче стават на неохраняеми плажове.

Мъртвото вълнение е природно явление. То се образува по нашето Черноморие при източен вятър и когато ветровитото време продължи повече от един ден. Този вятър носи към брега по-голямо от обичайното количество вода. И след утихването на вятъра се появява мъртвото вълнение. Опасността идва оттам, че близо до брега се появяват подводни ями, които са дълбоки един, два метра.

"Трябва да се знае това, че когато отиваме на охраняем плаж, поне знаем, че в тези случаи можем да попитаме спасителя и той да ни обясни какво е състоянието на морето, но когато отиваме на неохраняеми плажове, както често се случва последните седмици, да загиват хора, там няма кой да ти каже. Там единствено апелирам към хората, които отиват на такива нерегламентирани плажове да внимават именно в това да проверят какво е дъното, какво е течението има ли мъртво, няма ли мъртво, да преценят силите си физическите си в момента, а не да мислят, че аз едно време плувах до еди къде си, а пък сега ще отида пак дотам", коментира Васил Алексиев, експерт по водноспасителна дейност към БЧК в Бургас.

Горещият август е причина хората да търсят прохлада в морето дори, когато флагът е червен. Често те влизат в конфликти със спасителите и отказват да се подчинят на призивите им. След почти 20 дни силен вятър по Южното Черноморие, от 2 дни морето утихна, каза старши спасителят на бургаския плаж Веселин Илиев.

"Всичката вода се движи по посока на брега, обаче тази вода трябва да се върне обратно в морето, защото има един кръговрат на водата и тя се връща на определени места, през 100-200 метра се образуват едни такива подводни течения, така нареченото мъртво вълнение и те са с ширина около 15 до 20 метра и се изливат в обратна посока от брега към морето и там, когато попаднат хора по-слаботелесни или по-малки дечица или по-възрастни, това течение ги отнася навътре. Има опасност да се удавят, това е 90% от случаите.  

От 15 години спасителите по морето могат да използват буйове за изваждането на хора при мъртво вълнение. Това са пластмасови туби с въздух, с аеродинамична форма, с 3 дръжки, за които могат да се хванат тези, които се давят. Буят се издърпва с въже на брега, без да се налага хората да плуват. Така се спасяват тези, които са изпаднали в беда, без водните спасители да влизат в контакт с тях. Моряците имат едно правило и то е - на море да не губим чувството си за опасност.

И февруарските сметки за ток ще са по-високи

автор:Дума

visibility 298

/ брой: 26

Ръст в борсовите цени на плодове и зеленчуци

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 26

Искат да се въведе данък върху подсладените безалкохолни

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 26

Сивият сектор в туризма се разраства

автор:Дума

visibility 293

/ брой: 26

ТИСА предвижда данък за богатите

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 26

ЕС дава 15 млрд. евро за водния сектор

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 26

Гърците са "за" забрана на мрежите за деца

автор:Дума

visibility 290

/ брой: 26

Накратко

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 26

Правя крачка назад, но оставам и вярвам в БСП

автор:Дума

visibility 290

/ брой: 26

Кога посочвате лева, кога евро?

visibility 294

/ брой: 26

Най-лесното решение, но дали е най-доброто

visibility 281

/ брой: 26

ДЕКЛАРАЦИЯ

visibility 6578

/ брой: 25

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ