09 Май 2024четвъртък10:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ООН: Гърция може да се справи с кризата

В недрата на южната ни съседка има минерални изкопаеми с широко приложение в тежката промишленост, самолетостроенето и в много други области

/ брой: 158

автор:Дума

visibility 21

Гърция крие в земните си недра полезни изкопаеми като злато, мед и никел, които биха могли да извадят страната от сегашната икономическа криза, според доклад на ООН, цитиран от гръцкия в. "Имерисия". Минералните изкопаеми са привлекли интереса на големи външни "играчи". Страната е на 57-мо място от общо 177 държави относно възможностите й за привличане на инвестиции, свързани с природните ресурси.
В доклада на ООН се казва, че в резултат на изследвания е било установено, че Гърция има в недрата си минерални изкопаеми, имащи приложение в тежката промишленост, самолетостроенето и в други области, и че те са в големи количества.
Припомняме, че Гърция е на първо място в Европа по добив на боксит, никел, перлит и необработен магнезий, на второ място на стария континент и на пето място в света по производство на лигнитни въглища.
Според ООН добивната индустрия в южната ни съседка заема значителен дял от стопанската дейност на страната, тъй като съставлява 3-5% от БВП. В нея официално са заети 20 хиляди души, а неофициално - 60 хиляди работещи. Лигнитните въглища захранват 21 електроцентрали, осигуряващи 50 на сто от произвежданата в страната електроенергия.
Изчисленията показват, че продажбите на такива изкопаеми и метали годишно възлизат на 2,5 млрд. евро. Заради рецесията това производство през 2009 г. е отбелязало значителен спад.
В доклада на ООН се посочва също, че в Гърция има значителни запаси на минерални изкопаеми, които страната е престанала да експлоатира или никога не се е занимавала с тях, като шисти, варовик, каолин и други.
Междувременно стана ясно, че новото гръцко правителство, чиято политическа програма акцентира върху приватизацията и съживяването на икономиката, на премиера Андонис Самарас е получило вот на доверие в парламента, предадоха Франс прес и Асошиейтед прес. Широко коалиционният кабинет на консерватора Самарас бе подкрепен от всички 179 депутати от трите партии от управляващата коалиция - десноцентристката Нова демокрация на премиера, социалистическото движение ПАСОК и умерената Демократична левица. Останалите техни 121 колеги от 300-членния парламент - предимно от крайнолеви и десни формации - гласуваха против кабинета.
"Трябва да останем в еврозоната, както реши гръцкият народ", подчерта в края на дебата преди гласуването на вота на доверие премиерът Самарас. Той пое ангажимент да продължи реформите, наложени от международните кредитори на Гърция в замяна на втория спасителен план за страната. Тези мерки бяха одобрени от гръцкия парламент през февруари, но изпълнението им бе забавено заради трите месеца на предизборни кампании. Правителството на Самарас възнамерява да поиска от кредиторите от Европейския съюз и Международния валутен фонд да удължат предвидения срок от две години за оздравяване на бюджета с цел да бъде избегнато задълбочаването на икономическата криза.
Депутатите гласуваха в нощта на неделя срещу понеделник за политиката на Самарас, насочена към ново икономическо развитие. Това стана няколко часа преди срещата на финансовите министри от еврозоната в Брюксел, където бъдещето на Гърция бе в дневния ред.

БДЖ вдигна цените на билетите с 20%

автор:Дума

visibility 633

/ брой: 84

1 млн. българи са пътували по празниците

автор:Дума

visibility 639

/ брой: 84

По-ранна жътва очакват зърнопроизводителите

автор:Дума

visibility 616

/ брой: 84

Си Дзинпин е на обиколка в три европейски държави

автор:Дума

visibility 730

/ брой: 84

Путин готов на диалог, но на равни условия

автор:Дума

visibility 768

/ брой: 84

Израелската армия нахлу в Рафах

автор:Дума

visibility 695

/ брой: 84

Накратко

автор:Дума

visibility 649

/ брой: 84

Пренавиване

автор:Валентин Георгиев

visibility 706

/ брой: 84

За наше добро

visibility 671

/ брой: 84

Натровената Европа

автор:Юри Михалков

visibility 764

/ брой: 84

БСП: Да кажем ясно и високо - алтернатива има!

автор:Дума

visibility 660

/ брой: 84

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ