25 Април 2024четвъртък19:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ООН: Броят на бедствията нараства по света

Климатичните събития са причина за смъртта на над 2 милиона души за последните 50 години

/ брой: 169

автор:Дума

visibility 456

Над 2 милиона души са загинали през последния половин век в света в резултат на бедствия, свързани с опасни климатични, метеорологични и хидроложки събития, имуществени щети възлизат на 3,64 трилиона долара. Тези данни са представени в доклад, публикуван в сряда в Женева от Световната метеорологична организация (СМО), специализирана агенция на ООН. Експертите заключават, че "броят на бедствията, свързани с времето, се е увеличил през последните 50 години". Подчертава се, че "изменението на климата води до увеличаване на броя на екстремните метеорологични явления". От 1970 г. до 2019 г. в света са се случили над 11 000 бедствия, свързани с екстремни климатични, метеорологични и хидрологични събития. 

Над 91% от смъртните случаи са настъпили в развиващите се страни. Първият ред в броя на жертвите е зает от сушите, които доведоха до смъртта на над 650 000 души. Над 577 000 са загинали от бури, повече от 58 000 от наводнения, около 55 000 от екстремни температури.

Нарастват икономическите щети, причинени от бедствия. През 2010-2019 г. дневните материални загуби са средно 383 долара, което е седем пъти по-високо от същата цифра за 1970-1979 г. 

Най-честата причина за материални щети са бурите.

"В много части на света в резултат на изменението на климата броят на регистрираните екстремни метеорологични, климатични и хидрологични събития се увеличава. Честотата и големината им също ще се увеличат", каза генералният секретар на СМО Петтери Таалас, коментирайки публикуването на доклада. "Това означава увеличаване на горещите вълни, сушите и горските пожари, като тези, които видяхме наскоро в Европа и Северна Америка", каза той.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ