Онкоболните се оплакаха от липсата на лекарства и специалисти
/ брой: 66
Непрекъснато увеличаващият се брой на онкоболните у нас се дължи до голяма степен на липсата на национална скринингова програма, заявиха вчера от сдружението "Онкоболни и приятели". Затрудненият достъп до специалисти, изследвания и усложнена процедура за получаване на лекарства са основните проблеми, които срещат хората с онкологични заболявания.
От сдружението и от клуба за борба с рака посочиха, че липсват постоянно действащи екипи от специалисти за комплексно лечение като хирурзи, патоморфолози, онколози, имунолози и психолози.
Променената процедура за получаване на хормонални лекарства e превърнала онкопациентите в куриери, разнасящи документация между лични лекари, лаборатории, онкоцентрове, РЗОК и аптеки, заяви Нина Георгиева, ръководител на проекта "С рак във време на криза". Тя апелира новият здравен министър да даде указания на НЗОК за промяна на тези правила.
Според Националната здравна карта само в 12 области са предвидени консултативни онкологични центрове. Йорданка Жекова е с онкологично заболяване от около три години и живее в Ямбол, където няма онкологичен център. Жекова разказа, че по данни от миналата година в областта 3600 души са с ракови заболявания, а в града няма нито един онколог, радиолог и алерголог. Налага й се да пътува по 200 км до Бургас за процедури, за контролен преглед или само за консултация. Друг проблем, който посочиха от сдружението, е, че онкоболните често губят бизнеса си или остават без работа.
От огранизацията се притесняват и от намаляването на броя на онколозите в България и от нагласата на много от лекарите да търсят работа в чужбина.