09 Май 2024четвъртък00:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Окото на Господ

/ брой: 59

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1351

Точно преди три години премиерът се беше замечтал, че България скоро може да изнася собствен природен газ и да спестява 4-6 млрд. долара годишно. През април 2016 г. Борисов сподели мечтата си при представянето на кораба Noble Globetrotter II, който е специализиран за сондажи в дълбоките води на Черно море. "Ако ни погледне Господ с едно око, да изнасяме газ... Не да внасяме.", размечта се тогава той. Ставаше дума за проучвания на консорциума Total, ОМV и Repsol в блок "Хан Аспарух". Сега през април се очаква да започне сондажът от "Шел" в блок "Хан Кубрат", бивш "Силистар". В нашите води са очертани три блока за търсене на нефт и газ. "Хан Аспарух" е на север, близо до Румъния. Проучванията там приключиха в края на 2017 г. и си останаха само с надеждите. Преди това и "Шел" направи сондаж там и официално бе съобщено, че евентуално може да има нефт. За газ никой не говори. 

Но дори да бъде открит нефт, дали ще е икономически изгоден неговият добив. Защото суровината може да се окаже на голяма дълбочина, пък и 80 км от брега са доста голямо разстояние. Целият технологичен цикъл, от сондата до добива, обхваща поне 10 г. Така че в следващото десетилетие на практика трябва да забравим за нефт и газ от "Хан Аспарух". 

Вторият блок е "Хан Кубрат", близо до Турция. Концесията при него е на "Шел" за пет години. Тук всичко е в начален етап. Едва в началото на 2018 г. бяха завършени сеизмичните проучвания. През април започва сондажът. Предимството е, че срокът за проучване тук е дълъг - до 2021 г., и има опция за удължаване. Но и в този случай, дори и да намерят нещо, добивът пак ще е най-рано след десетина години. Третият блок "Терес" е проучван още през комунизма, но и там нищо не е намерено. Напоследък се провалиха два опита за даването му на концесия. Остава само Господ да ни погледне с едно око, макар и след десет години.

БДЖ вдигна цените на билетите с 20%

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 84

1 млн. българи са пътували по празниците

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 84

По-ранна жътва очакват зърнопроизводителите

автор:Дума

visibility 371

/ брой: 84

Си Дзинпин е на обиколка в три европейски държави

автор:Дума

visibility 438

/ брой: 84

Путин готов на диалог, но на равни условия

автор:Дума

visibility 442

/ брой: 84

Израелската армия нахлу в Рафах

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 84

Накратко

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 84

Пренавиване

автор:Валентин Георгиев

visibility 368

/ брой: 84

За наше добро

visibility 335

/ брой: 84

Натровената Европа

автор:Юри Михалков

visibility 401

/ брой: 84

БСП: Да кажем ясно и високо - алтернатива има!

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 84

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ