14 Април 2026вторник06:49 ч.

"Огромна дупка" в евробюджета без сделка за "Брекзит"

Мей с поредно поражение в парламента, Корбин готов с вот на недоверие

/ брой: 6

автор:Дума

visibility 2179

Еврокомисарят по бюджета Гюнтер Йотингер предупреди, че съюзът ще има огромна дупка в бюджета за запълване, ако Великобритания напусне без сделка.

При положение на напускане на Обединеното кралство на 29 март "ние ще имаме няколко милиарда евро по-малко до края на годината и дори по-малко пари до края на 2020 г.", заяви Йотингер след разговори с министрите на ЕС.

Според настоящата сделка за "Брекзит", сключена между премиера на Великобритания Тереза Мей и ЕС, от Лондон се очаква да си плаща членската вноска по време на преходния период, до края на 2020 г.

Ако тази сделка обаче не успее да мине в британския парламент, това ще изложи на опасност плащанията от Острова към европейския бюджет, в който Обединеното кралство е основен нетен вносител.

Подобен дефицит ще доведе до напрежения между останалите държави членки на ЕС, тъй като държави като Австрия и Холандия се противопоставят на искането за увеличаване на членския внос.

Световната банка също прогнозира мрачни времена при този вариант. "Брекзит" се появява в оценката на банката като възможен риск за страни, които са особено зависими от продажбите в Европа. Ако излизането на Обединеното кралство се осъществи без никакво съгласие, има шанс за значителни икономически щети както за Обединеното кралство, така и за ЕС, които биха могли да засегнат държавите от Източна Европа и Северна Африка, които са тясно свързани с Европа.

Междувременно британският премиер Тереза Мей претърпя първото си политическо поражение за тази година, коментираха световните информационни агенции. 

То дойде от парламента, който гласува поправка в Закона за финансите. Тя ще има за цел блокиране на излизането на Кралството от Европейския съюз без одобрена сделка. Гласуването завърши с 303 гласа "за" срещу 296 гласа "против". "За" са гласували и 20 депутати от консерваторите. Така правителството няма да може да прави разходи за излизане без сделка, ако парламентът не разреши това. 

Според кабинета гласуването не променя факта, че Лондон официално напуска ЕС на 29 март. Също така не се променя и събирането на данъци от правителството, се казва още в изявлението.

От опозицията пък обявиха, че лидерът на Лейбъристката партия Джереми Корбин ще внесе вот на недоверие срещу Мей "почти веднага", ако тя загуби гласуването за "Брекзит" другата седмица. Вчера в британския парламента започнаха поредните дебати по въпроса, които ще продължат 5 дни.

Израел хвърля сянка на сделката САЩ-Иран

автор:Дума

visibility 12950

/ брой: 67

Рюте: Някои в НАТО се провалиха на теста

автор:Дума

visibility 13427

/ брой: 67

КНДР тества ракети с касетъчни бомби

автор:Дума

visibility 12032

/ брой: 67

Накратко

автор:Дума

visibility 7382

/ брой: 67

Бомба със закъснител

автор:Александър Симов

visibility 4504

/ брой: 67

Просията стана основно занимание на бизнеса

автор:Евгени Гаврилов

visibility 12492

/ брой: 67

Да свалим частично санкциите срещу Русия

visibility 11987

/ брой: 67

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ