02 Май 2024четвъртък06:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Очаквано: Американци ще строят 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй“

автор:Дума

visibility 1345

След вчерашното изявление на Бойко Борисов, че ще строим седми блок на АЕЦ „Козлодуй“ по нова технология, днес енергийният министър Теменужка Петкова „преведе“ думите му. И реално потвърди слуховете, че България възнамерява да даде проекта на американска компания.

На днешното правителствено заседание ще се даде мандат на БЕХ за разгоори с компании от САЩ, за да се разбере колко би струвало строителството на нов енергоблок в АЕЦ „Козлодуй“, каза Петкова. Проучването ще продължи до януари догодина.

Пред Нова тв министърът каза, че страната ни ще развива два ядрени проекта – „Козлодуй“ и „Белене“. Плановете на властта са, до 2050 година страната ни да постигне нулеви въглеродни емисии.

Целта е да видим най-модерните технологии, които САЩ разработват, с цел диверсификация на ресурсите, затова се насочваме към тях, коментира министърът.

Напомняме, че АЕЦ „Белене“ е в процедур на дострояване с наличен руски реактор.

Преди две седмици помощник държавен секретар на САЩ по енергийните въпроси Франсис Фанън дойде на посещение в София. Той обяви, че за Вашингтон АЕЦ "Белене" и продължението на газопровода "Турски поток" са неприемливи проекти заради руското участие в тях. Фанън каза, че България смята да използва в “Белене“ остарял ядрен реактор, какъвто дори руснаците не използват.

Вчера Бойко Борисов посети АЕЦ „Козлодуй“ и обяви, че инспектира строежа на нов реактор, който реално все още не е започнал. Но подчерта, че ще се строи по американски проект.  Министър Петкова даде разяснения: "С нашите американски партньори винаги сме имали откровен диалог". И повтори позицията на правителството, че "Балкански поток" няма нищо общо с "Турски поток", докато САЩ твърдят обратното.

Още през 2013 година, по време на кабинета „Орешарски“, тогавашния енергиен  министър Драгомир Стойнев бе договорил със САЩ купуване най-модерния ядрен реактор на америанската ядрена корпорация “Уестингхаус“. Обявената цена на проекта тогава бе между 5.5 и 7.5 милиарда долара. Към онзи момент реакторът на американците не бе лицензиран за използване в ЕС.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 402

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 357

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ