Очакването, вярата, действията, митовете и ние
/ брой: 180
Николинка Христова
В Европа легендата за Пигмалион и Галатея била известна по "Метаморфозите" на Овидий. Шекспир я преразказал в последната сцена на своята "Зимна приказка". За Рамо, Русо и немските поети романтици Пигмалион бил символ на влюбения, способен чрез силата на своята страст да създаде идеал за красота. Една от най-прочутите интерпретации на легендата е пиесата "Пигмалион" на Бърнард Шоу (1913). Шоу превърнал Галатея в говорещата на лондонски диалект Елиза Дулитъл, а Пигмалион - в специалиста по фонетика, който образова Елиза, прави я независима жена и... се влюбва в нея. Пиесата е основа за не по-малко известния мюзикъл на Фредерик Лоу "Моята прекрасна лейди". В него неподражаемата Одри Хепбърн играе Елиза Дулитъл, а нарцистичния професор Хигинс изиграва актьорът Рекс Харисън.
Пигмалион и Галатея "посетиха" Никопол на 5 август т.г. и танцуваха своята история на камерната сцена в НЧ "Напредък 1871" в невербалния спектакъл "Митовете" на фондация "Артист" с актьорите Дамян Минков и Марта Димитрова. Всичко това се случи благодарение на Информационен център "Европа директно" - Плевен. Превърна се в публично събитие в Никопол - модерирана дискусия с млади и възрастни хора за очакванията, негативните митове за обединена Европа, които отдалечават гражданите от реалностите и ползите на нашето членство в Европейския съюз. Модераторката Катя Божикова, член на екипа на центъра, въведе зрителите в темата непринудено и разбираемо, което доведе до отключване на разговори.
Спектакълът "Митовете" беше подарък за млади и възрастни в навечерието на празника на града - "Традиция и съвременност".