29 Март 2024петък10:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Общуването между шимпанзета прилича на човешката реч

/ брой: 100

автор:Дума

visibility 166

Британски биолози откриха, че при общуването помежду си шимпанзетата движат устни в ритъм, който прилича на човешката реч. Авторите на изследването предполагат, че "примляскването" при тези животни изпълнява ролята на говор и служи за привличане на вниманието и предаване на емоции и информация. В съчетание със звуците, които издават шимпанзетата по време на размножителен период, тези ритмични движения са важен елемент от комуникацията и социалното взаимодействие между индивидите.

Хората по света, независимо на какъв език разговарят, отварят устата си от 2 до 7 пъти в секунда, като всеки цикъл съответства на една сричка. В жестовете и мимиките на приматите също се наблюдава ритмичност.

Биолозите отдавна и безуспешно търсят зачатъци на реч у орангутаните, шимпанзетата и макаците. Но всички досегашни изследвания бяха съсредоточени върху изучаването на звуците, издавани от човекоподобните маймуни. Авторите на новото проучване предполагат, че човешката реч е възникнала не толкова при процеса на еволюция на звуците, колкото е била базирана на движенията на устните.

Учените сравнили записи от четири популации на шимпанзета - диви в Уганда и в зоопаркове в Германия и Великобритания, и установили, че устните на приматите се движат със среден "речеви" ритъм от 4 "срички" в секунда.

Експертите приемат, че еволюционната приемственост на появата на речта при човека от примамите още не е доказана, но резултатите от изследванията им ще помогнат в пази посока. Сега те имат възможност да наблюдават развитието на тази съставна част от човешката комуникация не само на основата на вокални елементи, но и на жестове.

Новото изследване относно начина, по който е възникнала човешката реч, е публикувано на страниците на списание Biology Letters.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 455

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 458

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 411

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 526

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 532

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ