01 Ноември 2025събота07:23 ч.

С наближаването на изборите ремонтите в София отново започнаха с пълна пара. Жителите на столичната ул. "Иван Шишман" се надяват поне това строителство да е качествено

Общински имоти за 465 млн. лева са разпродадени в София за 27 години

Приватизацията на предприятия на Столичната община е към края си, сочи отчет на кметски фонд

/ брой: 88

автор:Деси Велева

visibility 619

Столичната община е разпродала свое имущество за 465 млн. лева за последните близо 27 години. Това показва отчет на Специализирания общински приватизационен фонд (СОПФ) за миналата година. Приватизацията е обхванала сгради, имоти, терени, части от общински предприятия. 

Справката сочи, че ударната разпродажба е била през 2006-2007 г., когато кметството поема Бойко Борисов. За тези две години е приватизирано общинско имущество за над 150 млн. лева. Втори пик има в края на предишния мандат на Йорданка Фандъкова като кмет. През 2018 г. продадените имоти са за близо 60 млн. лева. Миналата година пък бележи абсолютен спад в приходите от сделки, което говори за изчерпани атрактивни общински имоти, подходящи за разпродажба. Направени са едва 10 сделки за 1,4 млн. лева, а като причина се изтъква и ковидкризата.

В отчета на СОПФ се признава, че общинските имоти са изчерпаем ресурс и вече се разчита на постъпления от приватизация само на нискобюджетни обекти. Приватизацията на общински предприятия и части от тях също върви към приключване. Столичната община все още притежава дялове и акции от 0,67% до 20% в приватизирани или смесени дружества, за които няма потенциален купувач, въпреки че се продават от 10 години. 

С парите, получени от продажби, фондът осигурява средства за различни общински структури и подобрения на градската среда. Така например за миналата година СОПФ е инвестирал близо 10 млн. лева от приходите си за ремонти в болнични заведения, за нова апаратура в тях, за създаване и ремонт на детски площадки и паркове, за нови автомобили на общинската полиция и др. 

ДУМА припомня, че от години общината разпродава и общинските си апартаменти, като тази година се очаква да бъдат продадени на наемателите голям брой от тях. След това сделките се спират заради влизане в сила на нова наредба за ползване на общински жилища, която забранява купуването им от новите наематели.

Всяка сграда със собствен пощенски код

автор:Дума

visibility 738

/ брой: 204

Основен ремонт за 51 млн. лева на пътя Рудозем-Смолян

автор:Дума

visibility 833

/ брой: 204

Задава се нов собственик на "Лукойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 876

/ брой: 204

С 20% нарасна за година външният ни дълг

автор:Дума

visibility 816

/ брой: 204

Си Дзинпин и Доналд Тръмп се споразумяха

автор:Дума

visibility 866

/ брой: 204

Крайнодесните загубиха вота в Нидерландия

автор:Дума

visibility 846

/ брой: 204

Русия кани западни журналисти в Донбас

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 204

Казахстан забранява ЛГБТИ пропагандата

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 204

Динозаврите

автор:Александър Симов

visibility 828

/ брой: 204

Участието в управлението беше правилно решение

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 204

Вечно виновните комунисти

автор:Александър Симов

visibility 4648

/ брой: 203

Голямо "Ако" в схемата

visibility 2444

/ брой: 203

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ