02 Май 2024четвъртък19:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Общините предлагат от 1 до 3% от плоския данък да отиват при тях

Необходима е децентрализация на общинските бюджети, а е допълнителна тежест за гражданите, каза зам.-шефът на НСОРБ Емил Савов

/ брой: 216

автор:Дума

visibility 15

Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) има предложение от 1% до 3% от плоския данък да отиват в общините, но досега то не е разгледано и дискутирано с Министерството на финасите. Това стана ясно вчера от думите на заместник изпълнителния директор на НСОРБ Емил Савов пред телевизия "Bulgaria On Air". Основното, което търсят общините, е децентрализация, а това, което предложи финансовото министерство за допълнителен общински данък, не е децентрализация на общинските бюджети, а допълнителна тежест за гражданите, каза той. Савов посочи, че във вида, в който е предложена промяната, сдружението е против. И обясни, че ако има подобна общинска ставка, то общините трябва да имат правомощия да я определят и да бъде в рамките на сегашния налог от 10 на сто.
Както става известно, преди ден ГЕРБ се уплаши и се отказа от идеята на финансовия министър Владислав Горанов да се вдигне с до 2% данъкът върху доходите. Според Пламен Донев, експерт по данъчна политика, самият факт, че предложението за допълнителен данък върху доходите беше оттеглено, доказва неговата несъстоятелност.
По думите на Донев това предложение е сгрешено поради много причини и може да се разкритикува на различни нива. Чисто икономически то представлява допълнителна данъчна тежест за гражданите, което поставя под въпрос и концепцията на плоския данък, казва експертът. По думите му правилният подход е от сега събираната сума за данък доход да бъдат заделяни средства за общините по някаква методика, но в рамките на сега съществуващото данъчно облагане.
Има и чисто технически проблеми, каза Донев и посочи приетата база по постоянен адрес. Има опасност от преселение на хората там, където са по-ниски общинските ставки. Може да се окаже, че хората в по-слабо развитите в икономическо отношение общини ще плащат по-високи ставки, за да се закърпи бюджетът, тоест ефектът е обратен на това, което се цели, обясни Донев.
Експертът вижда проблем и в това, че МФ не е обсъдило идеите на концептуално ниво и в крайна сметка работата се оказва излишна. Той посочи, че това е несериозна стъпка от страна на Министерството на финансите на фона на други адекватни мерки на ведомството. Според него става дума за липса на експертност и добър подход.

АБС:
Въвеждането на налог върху селските градини и земи е вредно

От Асоциацията на българските села (АБС) осъждат спекулациите и предложенията за въвеждане на данък върху селските градини и земи, тиражирани през последните дни. От асоциацията посочват, че въвеждането на подобен данък би имало изключително негативен ефект върху развитието на селските райони на България, а ще доведе и до ескалация на социалното напрежение.
"Евентуалното въвеждане на данък върху градините и земята би било вредно и ненужно, дори при минимална данъчна ставка. Общините могат да осигурят повече приходи в бюджетите си, ако оптимизират използването на собствените си земи и дейности, отколкото да облагат бедното и поставено във висока степен на социална изолация население в селата", коментира Борислав Борисов, председател на АБС. "Дори само входирането на законопроект за въвеждане на данък върху градините и земята ще акумулира напрежение сред фермерите, които са обложени с редица други данъци, включително върху субсидиите, и ще окаже силно демотивиращ ефект върху едва съвземащото се през последните години дребно и средно земеделие у нас. Законописците не трябва да забравят, че селскостопанският сектор е изправен пред сериозни трудности и предизвикателства, особено по отношение на пазарите и модернизацията на стопанствата, за да му бъде наложена една такава допълнителна данъчна тежест", е допълнил Борисов.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 599

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 726

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 637

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 709

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 602

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 653

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ