Общини с финансови затруднения ще получават безлихвени заеми
/ брой: 9
Министърът на финансите ще може да инициира процедури по финансово оздравяване на задлъжнели общини, които не могат или не желаят сами да се справят с проблемите си и така да поеме на ръчно управление разходите им. Това предвижда проект за промени в Закона за публичните финанси, публикуван на сайта на финансовото министерство, който подлежи на обществено обсъждане до 27 януари.
Държавата ще може да отпуска безлихвени заеми на общини с финансови затруднения. Безлихвеният заем ще се отпуска след изготвянето на план за финансово оздравяване на общината.
За "финансово закъсали общини" ще се считат тези, чиито разходи през годината надвишават с 15 на сто средногодишните разходи за последните четири години или поетите от тях ангажименти за харчове надхвърлят 50 на сто от средногодишните за период от четири години назад.
Изпълнението на плана за оздравяване на общините ще бъде представяно на тримесечие. Безлихвеният заем, който може да бъде предоставян от държавата, не може да е за по-дълъг срок от самия план за оздравяване. Условията по безлихвените заеми, които държавата ще отпуска на затруднени общини, ще се определят от министъра на финансите.
Все пак общини, които изпълняват стриктно оздравителен план, ще могат да получат допълнителна бюджетна субсидия за възстановяване на отпуснати безлихвени заеми, стига да докажат, че продължават с дисциплината, както и при постигнати резултати от изпълнението на плановете, предвиждат още текстовете.
С промените в закона се правят и други изменения. Едно от най-важните е, че се допуска отклоняване от лимита за структурен дефицит, когато се налагат важни промени. Обяснението в мотивите на финансовото министерство е, че миналата година на европейско ниво са водени дебати за известна "гъвкавост" при икономическите и финансови показатели при наличието на конкретни случаи.