Ирена Анастасова:
Образованието и науката остават недофинансирани
Не достигат пари за заплати и в училищата, и в университетите, алармират социалистите
/ брой: 246
Недоволството си от ниския размер на средствата за системата на образованието, предвидени в бюджета за следващата година изразиха депутатите от БСП при окончателното приемане на финансовия документ във вторник привечер. Те не са съгласни с намалението на парите до 1,5 на сто от БСП, вместо те да се увеличат до 5 на сто. "Оставяте недофинансирани и образованието, и науката. Спрете да говорите, че образованието ви е приоритет - не е", категорична бе Ирена Анастасова от "БСП за България".
Според нея не се достигат 125% на учителските заплати от средната заплата за страната, въпреки че това е записано в Закона за предучилищно и училищно образование. Анастасова обърна внимание и че няма предвидени средства за увеличаване на минималната работна заплата на педагогическия персонал. "Забравихте ли, че че в детските градини имаме помощник-възпитатели, които са педагогически персонал и са на минималната работна заплата? За тяхното увеличение няма средства, а това не са малко хора. За това трябва по-малко от 18 млн. лв.", подчерта Анастасова.
Тя очерта и тежкото положение на висшето образование. Според депутатът с този бюджет е рухнал митът, с който са дошли на власт от "Продължаваме промяната". Анастасова припомни, че за първи път от години липсват средства по комплексната оценка за качеството на обучението и реализацията на пазара на труда, а системата за висше образование е единствената, в която финансирането беше обвързано с оценка за качеството.
"Това вече не е така. Явно пестите средства от висше образование и не подкрепихте предложенията ни за 50 млн. лв. за издръжка на обучението на държавните висши училища чрез повишаване на тежестта на разпределението въз основа за комплексна оценка за качеството на обучението и съответствието му с потребностите на пазара на труда. Не подкрепихте и предложението ни за допълнително финансиране за увеличаване на възнагражденията на неакадемичния състав с висше образование в държавните висши училища с 37,4 млн. лв.", каза още депутатът.
Ирена Анастасова посочи, че според изчисления на МОН, за заплатите на преподавателите на висшите училища са необходими 43 млн. лв., синдикатът "Висше образование и наука" изчислява 46 млн. лв., а в бюджета са заложени 39 млн. лв.
"Това ли е начинът да задържите най-добрите студенти като асистенти? Има висши училища, където заплатите на асистентите са половината от заплатата на един учител. Явно липсата на преподаватели във висшите училища, което става драстично в последните години, не ви притеснява", обърна се тя към управляващите и подчерта, че ситуацията е още по-тежка в БАН и Селскостопанската академия.