06 Май 2024понеделник15:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Обезщетяват само 3600, неприети в градини

Децата трябва да ходят на частна забавачка, за да получат по 300 лева месечна финансова помощ

/ брой: 14

автор:Дума

visibility 670

Заканата на държавата най-накрая да компенсира финансово семействата, чиито деца не са приети в детски градини, се оказа поредното неизпълнено обещание. Едва 3600 малчугани над 3 години ще получат обезщетения до 300 лева на месец. Това е индикативната бройка, записана във финансовия отчет към постановление на МС за правилата, по които ще се изплащат помощите. Само в София недостигът на места е 10 000, като половината от тях са за деца, имащи право на помощ. 

Хлапетата трябва да отговарят на 6 критерия, като например да не са приети в детско заведение по настоящ адрес и общината да не е предложила равностойно място в района. Освен това те трябва да са записани в частна детска градина, училище или кооператив.

Това става ясно от проекта на наредба за условията и реда за изплащане на средствата от държавния бюджет. Оказва се, че това е очакваната бройка на малчугани, които отговарят на всичките шест критерии за помощ в новия документ. Родителите трябва да подават заявления за компенсацията, която е пряко свързана с отглеждането и обучението на децата, всяка година до 15 октомври. Максимално те ще бъдат обезщетени със сума не по-голяма от средната месечна издръжка на дете в предучилищното образование, която е около 300 лв. За мярката ще са необходими около 10 млн. лв. за 2021 г. 

Право на компенсация ще имат деца, които ходят в частно заведение или пък родителите им са сключили договори за отглеждане и обучение с физически лица и лица, регистрирани като търговци, или с юридически лица с нестопанска цел. Освен това детето трябва да е кандидатствало за прием в детско заведение по настоящ адрес и да не е прието, а в същото време общината да не e предложила равностойно място в района. Друго правило е родителите да не получават подпомагане от държавния бюджет или по оперативни програми за същите дейности на друго основание.  

Компенсациите за неприетите деца са в сила от 1 януари 2021 г. Първите суми обаче вероятно ще бъдат платени в средата на годината.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1826

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1784

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1608

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1903

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1696

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1745

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1975

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1737

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1921

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ