09 Май 2024четвъртък04:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Обама готви нова външнополитическа стратегия

Американският президент предлага съществено съкращаване на ядрените арсенали

/ брой: 35

автор:Дума

visibility 341

В традиционната годишна президентска реч по-късно днес, известна под названието "За състоянието на Съюза", президентът на САЩ Барак Обама ще лансира отново една от основните си цели в областта на националната сигурност - драстично съкращаване на ядрените оръжия по света. Това съобщава в специална статия в. "Ню Йорк таймс".
Цитирайки високопоставени служители в администрацията, пожелали анонимност, изданието посочва, че през последните месеци Обама се е споразумял с военната върхушка за възможността да се съкрати една трета от ядрения арсенал. Източници от администрацията, цитирани от всекидневника, казват, че е малко вероятно Обама да обсъжда в обръщението си конкретни размери на съкращения, но в Белия дом мислят за такова съкращаване, че броят на намиращите се в готовност ядрени заряди да бъде малко над хиляда. Понастоящем техният брой е около 1700, а новият договор с Русия за намаляване на стратегическите оръжия, ратифициран през 2009 г. в Сената, предвижда до 2018 г. лимитът да стане около 1550 единици ядрено оръжие.
Но Обама, казва информираният източник на "Ню Йорк таймс", е убеден, че САЩ могат да направят много по-големи съкращения на ядрения арсенал и "да спестят много пари" през втория му президентски мандат, без това да компрометира сигурността на страната. Според информацията членовете на Съвета на началник-щабовете били съгласни. Големият въпрос обаче е как да се осъществи това отдавнашно намерение на Барак Обама, като се има предвид съпротивата на републиканците в Сената срещу скромния размер на ядреното разоръжаване в новия договор, наричан "Старт". Белият дом не е склонен да преговаря за изцяло нов договор с Русия, който ще доведе до руските претенции за ограничения върху изграждането на противоракетния щит на САЩ и НАТО в Европа и вещае тежка битка с републиканците за ратифицирането му в Сената, заключава "Ню Йорк таймс".
В статия относно "завоя към Азия" на американската външна политика "Вашингтон пост" отбелязва, че ядрената тема присъства и на този континент. В началото на втория си мандат Обама има пред себе си джихадисти в Северна Африка, затъналата в хаос Сирия, устременият към гражданска война Ирак, разкъсваният от корупция Афганистан, както и Иран, който неуморно усъвършенства ядрените си програми. Освен това третото поколение Ким в Северна Корея изглежда е твърдо решено за укрепи и подобри ядрения си арсенал, което може да се превърне в истинска заплаха не само за Южна Корея и Япония, но и за САЩ, посочва вестникът.
Изобщо нещата в Азия може да станат страшни, продължава темата "Вашингтон пост", като припомня, че откак е влязъл в Белия дом, Барак Обама иска да пренасочи вниманието и ресурсите към Азия и Тихия океан. Там наистина има големи възможности - икономически растеж, иновации, потенциал за трансгранични инвестиции и търговия, признава вестникът. Изобщо съждението, че ХХI век ще бъде век на Тихия океан, стана клише, отбелязва вестникът. Това клише обаче тепърва ще трябва да доказва истинността си, защото регионът на икономически чудеса изведнъж се превърна в район на плашеща конфронтация. Севернокорейците правят видеоклипове как Ню Йорк гори в пламъци, китайски бойни кораби "осветяват" с бойните си радари японски кораб и хеликоптер, засилват се кавгите между Южна Корея и Япония, между Северна и Южна Корея, Китай и Филипините, Индия и Китай, а Тайван винаги е бил конфликтна точка.
Всеки от тези тлеещи конфликти може да въвлече в себе си и САЩ, заключава вашингтонският вестник.
 

БДЖ вдигна цените на билетите с 20%

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 84

1 млн. българи са пътували по празниците

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 84

По-ранна жътва очакват зърнопроизводителите

автор:Дума

visibility 371

/ брой: 84

Си Дзинпин е на обиколка в три европейски държави

автор:Дума

visibility 438

/ брой: 84

Путин готов на диалог, но на равни условия

автор:Дума

visibility 442

/ брой: 84

Израелската армия нахлу в Рафах

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 84

Накратко

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 84

Пренавиване

автор:Валентин Георгиев

visibility 368

/ брой: 84

За наше добро

visibility 335

/ брой: 84

Натровената Европа

автор:Юри Михалков

visibility 401

/ брой: 84

БСП: Да кажем ясно и високо - алтернатива има!

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 84

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ