05 Май 2024неделя19:12 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Квесторите:

Няма цесии и прихващания след отнемането на лиценза на КТБ

Синдикът ще брани имуществото на банката, като не можем да назначим синдици, заводите си отиват, каза Бойко Борисов

/ брой: 58

автор:Дума

visibility 28

Квесторите на Корпоративна търговска банка (КТБ) Станислав Лютов и Елена Костадинчев разпространиха вчера своя позиция до медиите, в което се казва, че работят в рамките на предвидените от закона правомощия и при стриктно спазване на нормативните разпоредби.
В позицията се посочва, че не са извършвани никакви разпоредителни действия с имущество на банката от квесторите, не са разглеждани цесии на вземания срещу банката след датата 6 ноември 2014 г., когато бе отнет лицензът на КТБ, както и че не са извършвани погашения на кредити чрез прихващания след промените в Закона за банковата несъстоятелност, в сила от 28 ноември м.г.
Квесторите посочват, че не могат да извършват действия на разпореждане с имуществото на банката поради наложените по искане на БНБ предварителни обезпечителни мерки - общ запор и възбрана върху цялото имущество на банката.
Квесторите не могат да извършват разпоредителни действия с имуществото на банката и поради изрична забрана за такива действия, разписана в Закона за кредитните институции, се казва в позицията на Лютов и Костадинчев.
Междувременно по-късно вчера министър-председателят Бойко Борисов заяви пред журналисти, че по негови данни около 800 млн. лева са ограбени от банката. "Може би някои не знаят що е синдик, що е квестор, кой кого назначава. За тях единственият факт е пази ли се имуществото, което след това, като се продаде, държавата ще си върне парите, или някой ще го открадне. По закон квесторите наблюдават, разрешават, вървят на ръба на закона. Мисля, че ще ги проверим много основно", обясни премиерът, цитиран от "Фокус". "Синдикът е този, който брани имуществото да не се открадне. Само че вече месеци наред, поради процедури, които са законни, времето минава, не можем да назначим синдици и заводите си отиват", обясни Борисов и допълни, че иска те да дойдат в държавата, тъй като държавата в лицето на Фонда за гарантиране на влоговете е най-големият кредитор на тази банка. Оказва се, че вместо той първо да вземе парите, ги правят през някакви цесии, които забранихме, но квесторите разрешават, обясни Борисов. Той посочи, че се надява в следващите дни политическата класа да успее да предотврати този грабеж.
Нямам доверие на банковия надзор на БНБ, защото той се провали в казуса КТБ. Това пък каза председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова пред бТВ. Тя обясни, че с намаляването на активите на Корпоративна търговска банка намаляват и шансовете на кредиторите, а и на Фонда за гарантиране на влоговете.
В доклада на четирите компании беше посочено, че от всичките активи на банката добрите са около 1,8 - 2 млрд. лв. Сега половината от тях вече ги няма, каза Стоянова.
Според нея "квесторите са там и управляват нещо, което не е банка. В това безвремие никой не контролира какво и какви сделки извършват квесторите. БНБ няма защо повече да управлява КТБ, защото КТБ не е банка."
Тя припомни, че в края на миналата година беше прието законодателство, с което беше забранено да се правят прихващанията в резултат на цесиите. "Независимо от това активите са намалели, което означава, че е намерен начин законът да е заобиколен", допълни депутатът.
"Аз продължавам да искам оставката на Иван Искров. Това е негова морална отговорност. В неговия мандат се случи това, което всички твърдяха, че не може да се случи в България, редно е да си подаде оставката", каза Стоянова.

Горанов:
Подготвихме закон за КТБ


Подготвихме Закон за Корпоративна търговска банка (КТБ), който бе подписан от всички политически партии в 43-то Народно събрание. Това заяви министърът на финансите Владислав Горанов след среща с народни представители в министерството, предаде БГНЕС.
Горанов подчерта, че законът цели да опази обществения интерес и да предпази КТБ от разграбване. В него е уреден и статутът на временен синдик, който ще бъде с разширени правомощия.
Според финансовия министър специалният закон е необходим заради празнотата, която се появява след отнемането на лиценза на КТБ, защото от този момент нататък институцията няма да е със статут на банка.
Депутатът от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ Мая Манолова заяви, че законът цели контрол от отнемането на лиценза на КТБ до момента на обявяването й в несъстоятелност. След гласуването на закона ще бъдат прекратени пълномощията на квесторите, а временният синдик ще подлежи на парламентарен контрол. Той ще бъде избран от съда по предложение на Фонда за гарантиране на влоговете, каза тя.
Манолова обяви, че синдикът ще изпраща ежеседмичен отчет до министъра на финансите и ако бъде установено, че той не изпълнява задълженията си, ще се иска неговата смяна от фонда.
Петър Славов от Реформаторския блок добави, че специалният закон ще позволи наемането на специалист по банкови фалити, чиято задача ще бъде да разбере къде са отишли парите от КТБ. Освен това регистърът за синдиците ще стане публичен и по този начин ще бъде ясно измежду кои лица ще бъде избран той.
Предстои законът да бъде внесен на 16 март в деловодството на парламента.

 Снимка БГНЕС
След срещата и министърът, и представителите на парламента бяха на едно мнение, че такъв закон е бил наложителен

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1600

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1696

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1836

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1520

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1534

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1770

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1544

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1690

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ