28 Април 2024неделя15:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кадър БНТ

Няма специалисти за добра поддръжка на язовирите у нас

автор:Дума

visibility 193

Липсата на добри специалисти и хидроинженери води до това, че част от язовирите у нас да не могат да бъдат достатъчно поддържани. Това стана ясно от думите на проф. Димитър Кисляков, ръководител на Катерда "Хидротехника и хидромелиорации" в УАСГ. Той коментира пред БНТ последните разкрития на икономическия министър за скъпи ремонти на язовири, които обаче са засушени и затревени.

Професорът бе категоричен, че въпреки трудностите при поддръжка на язовирите в България, в никакъв случай не може да се каже, че тези съоръжения са „цъкащи бомби“. По думите му проблемите са повече заради собствеността на язовирите – съоръженията са общински или държавни, водите  са към екоминистерството. Оттам идват и случаите с концесионери на язовири, които дори не позволяват достъп до тях на институциите, които отговарят за поддръжката им. За да се урегилират тези проблеми трябват законови промени и технологично време, подчерта проф. Кисляков.

В България има над 6800 язовира, а големите са 216 по международна класификация, каза специалистът. Язовирите в страната като цяло са в добро състояние, големите язовири са категорично в добро състояние. Проблемите им се решават все по-добре в последните години, смята хидроинженерът.

Какво означава опасен язовир – ако не се поддържа технически грамотно, с течение на времето може да стане опасен. Един язовир може да бъде съоръжение с висок вторичен риск – не само той да се разруши, но и това да има катастрофални последици за инфраструктура и население. Всяко техническо съоръжение има нужда от редовна поддръжка. Както ако човек не си поддържа автомобила, той може да стане опасен, обясни още проф. Кисляков. Той подчерта, че няма наблюдение язовирите у нас да не се поддържат. Особено големите съоръжения се наблюдават от най-добрите специалисти.  Проблемът е липсата на кадри в по-малките населени места. Но кадрите в тази област изчезват, а те са много нужни. Единствено нашият факултет в УАСГ обучава такива специалисти, каза специалистът.

Трябва ли да бъде източен напълно един язовир, за да бъде той основно ремонтиран? В определени условия, зависи какво трябва да се прави. Много дейности изискват да се работи на сухо, обясни специалистът. По  думите в 21 век всякакви дейности в строителството могат да се извършват и под вода, но със съвсем други специалисти, материали и на съвсем други цени, категоричен е професорът.

Към преливниците също има определени изисквания, те трябва да осигуряват безопасност, трябва да бъдат в изправност винаги.

Собствеността върху язовирите премина през определени етапи и някои от тези въпроси се наложи да бъдат нормативно регламентирани, създаде се контролен орган. Проблем у нас е, че твърде много ведомства имат отношение към водите и управлението на водите по принцип е отделено от техническото състояние на съоръженията. Решението на този проблем не би било просто и би изисквало радикално разбъркване на цялата нормативна уредба, смята професорът.

 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 694

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 829

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 937

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 772

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 701

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 895

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 874

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 777

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 808

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ