02 Май 2024четвъртък21:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Владимир Путин:

Няма развитие без конкуренция в политиката

Демокрацията обаче не означава, че опозицията трябва да се финансира от чужбина, казва президентът на Русия в интервю за германската радиотелекомпания ARD

/ брой: 84

visibility 45

По време на току-що завършилото работно посещение на руския президент Владимир Путин в Германия основната тема в разговорите с канцлера Ангела Меркел бе развитието на икономическите и търговски отношения между двете страни. Германия е основен партньор на Русия в ЕС. На нея се падат около 50 на сто от търговския оборот на Русия с ЕС, което означава над 430-450 млрд. долара. 
За съжаление повечето медии у нас отразиха главно изцепките на голите украинки от "Фемен" и прозвучалите в Германия упреци към Русия за приемането на новия закон, според който всички неправителствени организации (НПО), действащи в Русия с пари от чужбина, са длъжни да се регистрират и да заявят, че се финансират "отвън". Непосредствено преди посещението си в Германия Владимир Путин даде обширно интервю за немската радиотeлекомпания ARD пред журналиста Й. Шиненборн. Поради интереса, който руският закон за финансираните от чужбина НПО предизвика и в България, публикуваме със съкращения частта от разговора, отнасяща се до тази тема.


- Уважаеми г-н президент, особени отношения свързват Германия и Русия, в икономически план те се разбират прекрасно. В политически план има затруднения. Много германци с безпокойство следят хайките в офисите на германските фондации в Русия. Руската общественост би трябвало да е уплашена. Защо постъпвате така?
- Вие плашите немската общественост. Нищо подобно не се случва, не плашете хората. Трябва да отразявате събитията обективно. А обективно какво се случва? В края на миналата година в Русия бе приет закон, според който тези неправителствени организации в Русия, които получават пари от чужбина, финансират се от чужбина и се занимават с вътрешнополитическа дейност, са длъжни да се регистрират като чуждестранни агенти. Т.е. като организации, които действат на политическата сцена вътре в нашата страна с чуждестранни пари. Това не е някаква особена новост в световната политическа практика. точно такъв закон действа в Съединените щати от 1938 г. насам.
- Не ми е известно в САЩ да са ставали такива конфискации и такива обиски. Понятието "чуждестранни агенти" в нашите представи е нещо като "студената война". 
- Тогава ще поясня, че, първо, такъв закон е приет и действа в САЩ, действа и досега. И нашите руски организации се сблъскват с абсолютно същата практика, която е била въведена в САЩ преди много десетилетия. Ще ви дам документ, с който съвсем наскоро правосъдното министерство на САЩ поиска от неправителствена организация заявление, че тя има намерение да получава пари от чужбина, и в тази бумага има дълъг-предълъг списък с въпроси.
Ние приехме съвсем същия закон, който нищо не забранява, подчертавам - нищо не забранява, нищо не ограничава и никого не закрива. Не се забранява никаква дейност, дори вътрешнополитическата дейност, за организации, получаващи пари от чужбина. Ние просто искаме да знаем кой получава тези пари и за какво те се изразходват. Повтарям, това не е иновация, измислена от нас. А защо това днес е актуално за нас? Вие как мислите, в Европа колко са неправителствените организации, които се финансират от Русия? Колко смятате, че са?
- Честно казано, аз не мога да преценя тази ситуация, г-н президент...
- Ще ви кажа. Една такава организация работи в Париж, а втора работи в Северна Америка, регистрирана е в САЩ. Това е. Две: една в САЩ и една в Европа. В Руската федерация действат 654 неправителствени организации, получаващи пари от чужбина, както се изясни сега. 654 организации - това е цяла мрежа по цяла Русия, във всички нейни региони.
Само за четири месеца след приемането на закона в сметките на тези организации от чужбина постъпиха... представяте ли си колко пари? Не можете да си представите, и аз не знаех: 28 милиарда и 300 милиона рубли - това е почти милиард долара. От тях 855 милиона рубли - чрез дипломатическите представителства. Това са организации, които се занимават с вътрешнополитическа дейност. Нима нашето общество не трябва да знае кой и за какво получава пари?
Искам да подчертая, искам вие да знаете това и да го знаят хората в Европа, в това число в Германия - никой не забранява дейността на тези организации. Ние само молим те да кажат: "Да, ние се занимаваме с политическа дейност, но се финансираме от чужбина". Обществото има това право. И не е нужно да плашите, че тук някого хващат, арестуват, конфискуват, макар че може би си струваше да има конфискуване, когато хората нарушават закона. Предвидени са някакви административни санкции, но аз смятам, че това е абсолютно в рамките на цивилизованите правила.
А ето ви документите, които се изискват от нашите организации в САЩ. Погледнете кой ги изисква - изисква ги Контраразузнавателният отдел. Не главната прокуратура, а контраразузнавателното поделение за борба с шпионажа към Министерството на правосъдието на САЩ. Този документ е изпратен в организацията официално. И погледнете количеството въпроси, които се задават. Това демократично ли е или не?
- Уважаеми г-н президент, ще разгледаме този документ. Аз не зная дали в САЩ е имало подобни обиски. Ние разбираме демокрацията като съсъществуване на държавата и опозицията. Политическата конкуренция е нейна неотделима част. На Русия нужна ли й е силна опозиция?
- Разбира се! Не само е нужна, но аз смятам, че без конкуренция в днешния свят и в икономиката, и в политиката не е възможно развитие, а ние искаме да осигурим това развитие на нашата страна, на нашите хора. Без такава конкуренция не е възможно изработването на ефективни, правилни и обосновани решения. Затова ние безусловно ще се стремим нашето общество да се основава на такава конкуренция във всички области на живота ни, в това число и в политическата. Но това не означава, че опозицията трябва да се финансира от чужбина. Нима вие не сте съгласни с това? Друго мнение ли имате?
- Това означава ли, че опозицията може свободно да излиза на демонстрации?
- Разбира се, но в рамките на закона. Има правила, които предвиждат различни форми на политическа активност. Изборите са публична проява на собственото мнение, включително и демонстрациите. Има закон. Добър или лош, той може да бъде променен по демократичен път, но той трябва да се спазва. Ordnung muss sein. Това е известно правило. То е абсолютно приложимо във всички страни и е универсално. Трябва да има ред и не трябва да се допуска хаос. А до какво води хаосът ние с вас виждаме добре на примера, да речем, на Северна Африка. Кому е нужно това?
Що се отнася до опозиционната дейност, искам да ви обърна внимание на следното обстоятелство. До съвсем неотдавна у нас, за да се регистрира политическа партия, трябваше тя да има 50 000 членове. Ние съкратихме кардинално - 100 пъти, сега са нужни само 500 души за регистриране на политическа партия и за участие в легална политическа дейност. Вече имаме регистрирани 37 партии и са подадени още няколко десетки заявления за регистриране. Ние ще развиваме и занапред тази политическа конкуренция.
- Заминавате за Германия на крупно икономическо изложение, мисля, че за вас са важни икономическите отношения между нашите страни. Безпокоите ли се, че въпросите, по които говорим, могат да хвърлят сянка върху посещението ви?
- Не, напротив, много се радвам на това. Много се радвам и на нашето интервю днес, защото то ни дава възможност да изясним позицията си, да обясним какво става реално и какво ни ръководи. Ето, вие започнахте с въпроси за обиски, арести. Какви обиски? Какви арести? Кой е арестуван? Назовете поне една фамилия. Ами няма нищо такова. Не трябва да се измисля.
- Не казах арести, казах обиски.
- Звучи като някаква аларма: "Караул, кошмар!" Е, да, Главната прокуратура на Руската федерация е длъжна да следи за спазването на законите. И всички граждани, организации, физически и юридически лица, работещи в Русия, трябва да се съобразяват с това и да се отнасят с уважение към законите на Руската федерация.
...
- Искам накрая да се върна към темата, с която започнахме - демокрацията, това е много спорна тема. Вашият премиер-министър г-н Медведев каза, че демократичните събития в Русия ще могат да бъдат оценени след 100 години. Според нас това не е много амбициозно, тук никакви амбиции ли нямате?
- Честно казано, не съм видял и чул къде нашият председател на правителството е казал това. Та то трябва да се види в контекста на казаното. Това, че сме направили еднозначен избор в посока на демокрацията, и това, че не си представяме друг път на развитие, това е очевидно. Че определени стандарти, които се прилагат в едни страни, са трудно реализуеми или неприложими в други страни, според мен също е очевиден факт. Необходимо е, стъпвайки върху фундаменталните принципи на демокрацията, да изработим такива инструменти, които биха позволили на голямото мнозинство от хората в нашата страна да влияят върху вътрешната и вънщната политика - именно на мнозинството, което при това да уважава и да отчита мнението на малцинството.    
Ако върху тези фундаментални принципи построим цялото здание на нашата върешна политика, всички наши държавни институции, ще можем да говорим за успех на демокрацията в Русия. Но това, че Русия върви по този път, е очевиден факт. Достатъчно е да погледнем какво беше в Съветския съюз и какво е сега, как се развива икономиката ни, как се развива политическата сфера, как се развива всичко, свързано с народовластието. Разликата е колосална. А вие искате за две десетилетия ние да преодолеем път, който другите страни са преодолели за 200, 300, 400 години? Всичко, разбира се, става постепенно, стъпка по стъпка. Но ние разбираме накъде вървим и от този път няма да се отклоним.


"Неправителствените организации в света, които се финансират от Русия, са две - една в Европа и една в САЩ. В Русия действат 654 неправителствени организации, получаващи пари от чужбина. Само за четирите последни месеци в сметките на тези организации от чужбина постъпиха 28 милиарда и 300 милиона рубли - почти милиард долара. Тези организации се занимават с вътрешнополитическа дейност. Нашето общество има право да знае кой и за какво получава тези пари". 

Превод Велиана Христова
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ