15 Юли 2025вторник13:40 ч.

Интервю

Проф. Румен Гечев:

Няма нищо тревожно, което да налага да прекрояваме бюджета

Беше подготвен държавен преврат чрез т.нар. банкова ваканция, който не успя, смята депутатът от БСП

/ брой: 174

автор:Юлия Кулинска

visibility 186

- Проф. Гечев, вие нееднократно убеждавахте  депутатите от ГЕРБ и ДПС, че не са налага актуализация на държавния бюджет. Защо?
- По цял свят актуализация на бюджета се налага, ако има нещо променено в макроикономическата среда, защото при формирането на бюджета има прогнози, които могат да се сбъднат или не. Те понякога не зависят от самата страна, а от външни фактори. Или пък се правят промени, когато причините са си вътрешни. Например съответните държавни агенции, да речем митниците, не си изпълнят задълженията за приходите. Като погледнем макроикономическите показатели, които са заложени в закона за бюджета за тази година, няма никаква причина за промени в него. В момента някъде с малко плюс или малко минус, но категорично незначително, ние се движим в рамките на параметрите, т.е. няма причина да се иска актуализация. Като погледнем икономическия растеж, инфлационните равнища, фискалния резерв, като се види как растат валутните резерви в Централната банка, няма нищо тревожно, което да ни кара да прекрояваме бюджета.
- Как върви всъщност изпълнението на приходната му част към този момент?
- В приходната част изпълнението е 46% на годишна база, която е 50 на сто. Направих преглед на последните 7-8 години и видях, че винаги по това време през годините параметрите са били такива и няма нищо необичайно и извънредно в тях. Още повече, че практиката на повечето страни по света, а и у нас още от 90-те години, поне 5% от разходите на ведомствата да се замразяват за последното тримесечие и да се използват като буфер. Което означава, че средствата не стигнат и ако приходите са по-малки, да се икономиса от разходите. Това се прави и сега. Тези 3-4% на практика са компенсирани по два начина. Замразени са 5% от разходите на ведомствата, а фискалният резерв, който в края на 2013 г. беше 3,7 млрд. лева, беше върнат в средата на тази година на 4 млрд. лева. В края на юни той вече се беше увеличил до 6 млрд. Беше реализиран и последният заем от 1500 хил. евро, или към 3 млрд. лева, за да изплатим дълга на 15 януари 2015 г. Той също влиза във фискалния резерв до използването му тогава. Така че в момента имаме към 9 млрд. лева фискален резерв. Озадачаващо е, че при такива много добри икономически показатели се иска тегленето на нови заеми и трупането на лихви, което бие по имиджа на страната.
- През последните дни повечето икономисти и експерти се обявиха против актуализацията...
- Така е, аз съм впечатлен, че против актуализацията се обявиха много бивши министри на финансите и на икономиката. Против е даже и Реформаторският блок, а и много други десни формации. Всъщност единствените, които искат промяна, са ДПС, ГЕРБ и президентът, който, естествено, работи за партията на Бойко Борисов. Икономическият анализ и оценките на другите партии и техните позиции показват, че очевидно причината за искането на актуализацията е политическа.
- В какво се изразява тя, според вас?
- Всъщност причинете са няколко. ДПС, ГЕРБ и държавният глава искат да набутат в мрежата БСП преди изборите и да кажат: "Ето, вижте бяхме принудени да актуализираме бюджета, защото показателите са лоши". Но ние няма защо да се притесняваме да отидем на избори и да ги спечелим! Вярно е, че не всичко успяхме да свършим за едногодишното управление, но показателите наистина са добри. Тях това не ги устройва. Те искат да фалшифицират ситуацията и едва ли не да представят, че финансите са зле.
Второто нещо е, че не успя подготвеният държавен преврат чрез т.нар. банкова ваканция, за който българите едва ли разбраха. И тъй като превратът не успя, ГЕРБ, ДПС и президентът се опитват да отклонят огъня с един изкуствен проблем като актуализацията на бюджета.
- Къде в тази схема е КТБ?
- КТБ е спорният проблем, който трябва да бъде замазан. Защото освен банкова ваканция, Калин Христов, Иван Искров, целият УС на БНБ, заедно с ДПС, ГЕРБ и президента настояха пред групата експерти, които работихме по плана за спасяването на КТБ, да се приеме специален закон, чрез който правителството да вземе заем от 5 млрд. лв. като актуализация на бюджета. С него трябваше да заобиколим закона, да изплатим безусловно всички пари на вложителите без ограничения и да стабилизираме банката, което беше абсолютно недопустимо. Те искаха да ни вкарат и в този капан. Ние да гласуваме и след това съвсем основателно да носим отговорността. И понеже тези два опита не успяха, новата коалиция ДПС-ГЕРБ-Плевнелиев предприеха трета атака с актуализацията на бюджета преди изборите, за да не се коментират първите два неуспешни опита, за които успяхме да ги спрем. И то ги сторихме прозрачно, под прожекторите, пред 25-30 свидетели на публични дискусии, преди да се случи малоумното управленско решение да затваряме цялата КТБ. Но това много зловещо политическо решение беше на ръба да бъде прието.
- Защо според вас премиерът не направи опит за изтегли предложението си за актуализация, след призивите на БСП да го стори?
- Знаете, че отидохме при него и настояхме това да се случи, но тогава, пък и сега, г-н Орешарски не можа или не поиска да ми даде разумно обяснение. Настоях да внесе нашето предложение за оттегляне в МС, пък нека министрите да решат какво да се прави. За мое огромно изумление министър-председателят каза пред нас, че по-скоро е сигурен, че това няма да мине. Аз го попитах тогава кой всъщност ръководи правителството!? Той не ми отговори. Очевидно е, че част от кабинета в последния момент е решил да подкрепи ДПС и ГЕРБ. Това е изводът, друго тълкувание няма. Сигурно има основателна причина за това, но можем само да подозираме каква е тя, защото нямаме факти. Но за да тръгнат премиерът и правителството срещу мандатоносителя си, без да го уведомят, без да се обсъжда предложението - това категорично е сигнал, че са били принудени да го сторят от някакви извънредни обстоятелства. От какви точно сега можем само да гадаем, но знаем, че рано или късно истината излиза наяве.   
 

Ядем най-скъпите в ЕС ориз и брашно

автор:Дума

visibility 253

/ брой: 128

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 234

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 254

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 259

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 239

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 238

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 251

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 287

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ