03 Април 2026петък00:57 ч.

Деница Сачева:

Няма да правим революции, а подобрения в пенсионната система

/ брой: 81

автор:Дума

visibility 13364

Целта ни е не да правим революции и реформи, а подобрения на пенсионната система, така че финансовата устойчивост да бъде гарантирана и пенсиите да бъдат по-високи, заяви пред журналисти в НС председателят на социалната комисия Деница Сачева във връзка с предложението за изготвяне на Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система. По думите й за нея трябва да има надпартиен консенсус и трябва да бъде приета в НС. Ако все по-малко хора влизат на пазара на труда, а все повече излизат в пенсия, очевидно, че има проблеми, които трябва да бъдат решени, коментира Сачева. И ако искаме да получим краен резултат след пет години, който да ни харесва, днес трябва да започнем да сеем семената, за да берем плодовете след пет години, подчерта тя.
"Категорично сме против да бъде разрушен моделът от три стълба. За да се развие той в цялост, трябват 40 години от въвеждането му, а сега са минали само 25", обясни Сачева. Според нея целта не е просто да се намерят готови пари, а да има устойчив механизъм, по който те да се  инвестират така, че да могат да дават по-високи приходи.
"Сивият сектор в България продължава да бъде висок. Хората искат да имат повече разполагаеми средства сега, а не някога във времето, когато биха се пенсионирали. Да не подценяваме и темата с изключително голямата задлъжнялост на много граждани към различни фирми за бързи кредити. Това обърна тенденцията и в последно време работодателите не са тези, които искат работниците да работят в сивия сектор, а по-скоро работниците упражняват натиск да получават парите си в брой, за да не им бъдат удържани", смята Сачева.
По-късно социалната комисия реши парламентът да задължи МТСП, Министерството на финансите, НОИ, Комисията за финансов надзор и НАП да разработят Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в шестмесечен срок.

Имаме готови мерки за контрол на цените на горивата

автор:Дума

visibility 674

/ брой: 61

Експерт: Нищо не оправдава 110% ръст на цените в ресторантите

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 61

Агенцията по храните затвори месокомбинат в Лесидрен

автор:Дума

visibility 611

/ брой: 61

КЗК разследва картел за манипулиране на обществени поръчки

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 61

В Гърция плащат помощи за горивата

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 61

Зеленски предложи примирие за Великден

автор:Дума

visibility 676

/ брой: 61

Властите в Кипър въвеждат режим на водата

автор:Дума

visibility 663

/ брой: 61

Накратко

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 61

Недопустимо

visibility 567

/ брой: 61

Вода в пясъка

автор:Евгени Гаврилов

visibility 639

/ брой: 61

Между шамарите

visibility 588

/ брой: 61

БСП отново ще бъде глас на обикновените хора

автор:Александър Симов

visibility 668

/ брой: 61

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ