Няма да намаляват цената на водата в Шумен
Гражданите ще искат от държавата местното ВиК да не плаща такса водоползване за язовир "Тича", докато се изгради пречиствателна станция
/ брой: 62
Комисията за енергийно и водно регулиране няма правно основание да намали цената на водата в Шумен. Това заяви Ивайло Касчиев, началник на отдел "Ценово регулиране" в комисията, който вчера бе в Шумен за среща с областния управител Донка Иванова, управителя на ВиК и граждани.
ДУМА припомня, че Шумен и околните населени места не могат да използват водата от централното водоснабдяване от близо четири месеца, след като от проливните дъждове през декември месец пробите от язовир "Тича" показват, че тя е негодна за консумация. Регионалната здравна инспекция регулярно наблюдава качеството на водата и е издала забрана тя да се ползва за пиене и готвене. Шуменци няколко пъти се събираха на протест пред местното ВиК дружество, като искат поне да се намали цената на кубик вода. Гражданите плащат една от най-високите цени за вода в страната.
Решение за намаление на цената може да бъде гласувано от собственика на капитала на търговското дружество. Това обаче може да доведе до невъзможност на ВиК в Шумен да плаща задълженията си, което ще застраши бъдещото нормално водоснабдяване. Според Касчиев Шумен има проблем с качеството на питейната вода, защото няма пречиствателна станция и усилията трябва да бъдат насочени към изграждането й. Управителят на ВиК инж. Светлозар Дамянов заяви, че дружеството ще направи предложение към МОСВ и МРРБ да не плаща такса водоползване за язовир "Тича", докато се изгради пречиствателна станция. Таксата е около 600 000 лв. годишно. Ако това предложение се приеме, би било възможно да се направи редукция на цената на водата.
Близо 100 милиона лева ще бъдат необходими за съоръжението, както и за нов довеждащ водопровод, промяна на статута на язовир "Тича" и съпътстващи дейности по проекта за изграждане на пречиствателна станция. С готовия работен проект през 2016 година ще се търсят европейски пари за пречиствателната станция. При осигуряване на финансиране е възможно тя да бъде построена за три години.