28 Юни 2024петък04:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нужен и полезен ли е днес руският език?

От нас зависи ще осигурим ли за децата си възпитание и образование, обогатени с най- доброто от ценностните системи на Запада и Изтока

/ брой: 135

visibility 153

Скъпидар Николов, д-р по философия

Българинът трудно се ориентира сред предизвикателствата на глобалния свят. Залива го лавина от информация откъде ли не - само медиите колко са, че и интернет все повече набира сила.
    Няма отърваване от западната субкултура - от холивудските филми се лее кръв като река, а музиката в голямата си част е само на английски. И сред този хаос някъде все по-далече и по-далече остава нашето, българското. А от време на време, все по-рядко, като противовес може би на англосаксонската култура, се появява плахо и скромно нещо от руската култура и руския език. Струва ми се, че този противовес, това противопоставяне на двете култури на българска почва, ни помага да запазим и своята българска идентичност. Защото култура, в която блестят имената на Толстой и Достоевски, на Распутин, на Пушкин и Есенин, на Евтушенко и Булат Окуджава, не може да не обогатява духовния свят и на младия човек в днешните объркани наши български времена. И ако ще говорим за руската култура, не може да не си спомним, че прозорецът към нея е руският език.
Руският език - езикът на най-голямата по площ държава в света, езикът, който говорят стотици милиони хора по цял свят, езикът на просперираща, все по-силна в икономическо, духовно и политическо отношение Русия. Много ми се иска, любезни ми читателю, да повярваш, че това

не е носталгия по старите времена

и по бившия голям брат. Това просто е убедеността, че за да просперира, България трябва да води балансирана политика, да защитава интересите си както на запад, така и на изток. В този ред на мисли, убеден съм, руският език е нужен на младите хора в България не поради някакви идеологически съображения, а заради техния чисто прагматичен интерес.
На първо място се сещам за това, че тези, които обслужват стотици хиляди руски туристи, е добре да го правят на родния им език, както е по цял свят. Сега мнозинството интелигентни млади хора знаят английски. Ако кандидатстват за работа във фирма в България и особено в чужбина, знанието на руски е решаващо предимство. Да не говорим за това, че чрез руския език много по-лесно се навлиза в богатата руска култура, наука и техника.
В същото време, ако се вгледаме в нашата образователна система, с удивление ще открием, че изучаването на руски език намалява с бързи темпове. Свива се броят не само на паралелките, но и на училищата, където се учи езикът на Пушкин и Толстой. На пръсти се броят детските учебни заведения, в които се преподава руски език. Официалните институции са загърбили проблема. Например учебникът за учители по руски език в детските градини отдавна е библиографска рядкост. Дори и да го намери, учителят с удивление ще открие в него сценарии за тържества, посветени на 9-и септември и 7-и ноември, на Георги Димитров и Ленин. В него отсъстват съвременните методики за обучение на децата. Ето защо неправителствени организации се опитват да запълнят тази празнина в образователната система.
Национално движение "Русофили" организира кампания в страната за създаване на групи в детските градини за изучаване на руски език. Разбира се, за да е всичко профeсионално, е потърсена подкрепата на Министерството на образованието и науката. Научен ръководител на проекта е д-р Стоянка Почеканска - главен експерт по руски език в министерството. Естествено,    

хубавите работи струват пари

Намерили са се българи патриоти, а и фонд "Руски мир"- Москва, е помогнал за отпечатването на плакати и листовки, написването и издаването на нов учебник, организирането на семинар с над 100 учители от цялата страна. Основният проблем е хонорарът за учителите, който е само 300 лв. на година. Някъде парите се осигуряват от спонсори. Движение "Русофили" помага на много места. Не са малко детските градини, в които родителите събират по 2-3 лв. на месец на дете за месечния хонорар от 40 лв. на учителя. Компетентното и професионално провеждане на кампанията е гарантирано от прякото участие на катедра "Руски език" към СУ "Св. Климент Охридски".
Може да се удивляваме, но чудото е станало. В тези трудни, бедни, бурни месеци на пролетта на 2013 г. в стотици детски градини в страната малчугани вече пристъпват в света на приказките с помощта на руския език. Майки и баби с умиление слушат как на импровизирани тържества децата пеят песни, рецитират стихове на езика на една близка на нас, българите, богата и разнообразна култура. Аз предлагам, скъпи ми приятелю, да се огледаш има ли дете в родата, което да ходи в детска градина. Колко му е да подсетиш родителите да запитат, да поискат от директорката да се създаде група за изучаване на руски език в детската градина. Още по-добре, ако детето е в средно училище, да се поинтересувате учи ли се руски език в него. В правилника е предвидено главно родителят да решава какви езици да учи детето му. Дали да се закриват или откриват паралелки за съответния език решава педагогическият колектив съобразно предложенията на родителите.
От нас зависи ще осигурим ли за децата си разнообразно възпитание и образование. Чрез изучаването и на английски, и на руски език ще им помогнем да влязат в живота обогатени с най-доброто от ценностните системи на Запада и Изтока, да бъдат готови за предизвикателствата на съвременния глобален свят.

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 404

/ брой: 120

Плашат с възможна липса на бял, "Добруджа" и типов хляб

автор:Дума

visibility 368

/ брой: 120

Жилищното кредитиране в България приближава 22 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 120

Шефът на АЕЦ "Козлодуй" призна за инцидент в шести блок

автор:Дума

visibility 376

/ брой: 120

Урсула фон дер Лайен остава начело на ЕК

автор:Дума

visibility 369

/ брой: 120

Сърбия готова да направи компромиси за Косово

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 120

Бивш швейцарски президент оглави Съвета на Европа

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 120

Накратко

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 120

Твърдо "не"

автор:Нора Стоичкова

visibility 372

/ брой: 120

Парламентарното театро на Б.Б.

автор:Александър Симов

visibility 370

/ брой: 120

Путин създава ново поколение олигарси

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 120

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ