НС забрани шистовия газ
Поискаха оставката на Трайков, защото излъгал, че не е давано разрешение на "Шеврон"
/ брой: 15
След близо 5-часови дебати със 166 гласа "за", трима "въздържал се" и само шест "против" депутатите приеха решение за "забрана върху прилагането на технологията хидравлично разбиване при проучване и/или добив на газ и нефт на територията на България". Депутатите посрещнаха резултатите от гласуването с аплодисменти. Против гласуваха шестима депутати от Синята коалиция, двама от десницата и един от ГЕРБ се въздържаха. Тоталната забрана предложиха от ГЕРБ след нареждане на Бойко Борисов "да бъдат уважени изцяло исканията на гражданите, протестиращи срещу допускането на проекти за шистов газ".
"Българският парламент забрани проучването и добива на шистов газ и петрол чрез хидравлично разбиване заради екологични опасения. Това стана след протести в страната срещу шистовия газ", предаде незабавно агенция "Ройтерс".
"Много добре се знае къде и какви са шистите. Тук не става въпрос за проучвания. Проучванията са направени. Става въпрос за регистрацията на търговските открития. Мислех, че "Шеврон" вече са успели да регистрират своето търговско откритие, но очевидно не са успели поради повратливата маневра на Борисов", заяви от трибуната Румен Овчаров по време на дебатите.
Коалиция за България ще подкрепи и двете предложения за мораториум върху добива на шистов газ, увери по-рано депутатът Петър Димитров. "Не мога да си обясня само защо отсъства министърът на икономиката", каза Димитров. Бившият икономически министър обясни как при технологията за проучване и добив на шистов газ "в радиус от 1 км се правят десетки сондажи, идват тежките, многотонни машини и омачкват земята, нейното плодородие и унищожават земеделието. В земята се вкарва арсен, барий, кадмий, живак и пр. Констатирано е, че над 2000-3000 пъти е по-висока радиоактивността на водата, която се използва при технологията". И според Димитров "се бърза за даване на разрешение, за да може някой да регистрира и монополизира бъдещ добив на шистов газ в България".
Проф. Любен Корнезов многократно обяви, че ще подкрепи предложението, но отбеляза, че решенията на парламента нямат правен характер и от тях не следват санкции, че са само едни пожелания, а "мораториум означава само временна забрана на нещо и няма вечен мораториум". Според него текстът на предложеното за окончателно гласуване решение не е юридически издържано.
Още в началото мнозинството отхвърли настояването на "Атака" разискванията да се излъчват но БНР и БНТ. По-късно ГЕРБ не приеха и гледането на законопроекта за проучване и добив на шистов газ, внесен от Сергей Станишев и група народни представители.
С този законопроект се решава кардинално въпросът, но нещата вървят към палиативно решение, което отново отваря врата за проучване по същите методи, ако се направят промени в Закона за екологията, посочи в дебатите Волен Сидеров и подкрепи изцяло предложението на закон на левицата. Има задкулисно споразумение, усъмни се Сидеров и попита взети ли са парите на "Шеврон" от правителството.
Трайков да си ходи, излъга депутатите
Министър Трайков категорично трябва да подаде оставка заради начина, по който третира проблема с шистовия газ, заяви от парламентарната трибуна Волен Сидеров. "Г-н Трайков буквално и директно излъга икономическата комисия, като каза, че разрешения на "Шеврон" не са давани, обясни Сидеров. Той цитира позицията на Трайков пред икономическата комисия на НС в понеделник, изразена във връзка с предложенията за мораториум над проучванията и добива на шистов газ: "Всичко това, което се предлага тук, ми прилича на мафиотско убийство. Първо забраняваме добива на шистов газ, което е изстрел в сърцето. След това "контролно в главата" забраняваме и проучванията по метода на хидравличното разбиване. А накрая слагаме забрана и на теренните проучвания, които представляват камион да върви по нивата и да пуска едно бетонно блокче. Това е все едно да отрежем главата на жертвата за по-сигурно."