16 Юли 2025сряда04:41 ч.

НС прие с пълно единодушие инкриминирането на посегателствата срещу медици

/ брой: 123

автор:Аида Паникян

visibility 789

Със 100% "за" депутатите от 42-то Народно събрание гласуваха първия си законопроект. С него се приема инкриминирането на посегателствата над медицински служители по време на изпълнението на служебните им ангажименти.
4 законопроекта от всички парламентарни групи постъпиха почти едновременно миналата седмица за промените в Наказателния кодекс. Повод за спешните им действия бе побоят, нанесен в София на екип на спешна помощ на 24 май. Последната подобна поправка в НК бе внесена през май м.г. от синия депутат д-р Ваньо Шарков, но бе приета на първо четене в края на годината в 41-ото Народно събрание. Поради множество отлагания не се стигна до второ четене. Затова сега процедурата започна от начало. В своя проект "Атака" предложи специална защита от закона да получат и учителите.
Законопроектите на Коалиция за България и на ДПС бяха приети с по 179 гласа "за", на ГЕРБ - със 183, на "Атака" - със 175, без нито един глас "против" и "въздържал се".
Между първо и второ четене законът ще бъде допълнен така, че в кръга от защитени да са и водачите на линейки, санитарите в спешните кабинети и др. служители, поясни пред ДУМА д-р Цветан Райчинов, председател на БЛС. Той изрази задоволството си, че проектът е приет на първо четене и изрази надежда, че ще мине на второ четене преди 15 юни.
Около 3750 медицински служители са ангажирани в системата на спешната помощ, близо 1150 от тях са лекари. Почти толкова са медицинските служители на над 55 г.
Между първо и второ четене ще предложа сред защитените професии да е и тази на инспекторите от ГИТ, отговори на ДУМА Тотю Младенов, бивш социален министър и настоящ депутат от ГЕРБ. Докато беше изпълнителен директор на ГИТ, Младенов многократно настояваше за различни видове специална защита на служителите, включително и да могат да носят оръжие заради зачестили случаи на заплахи, насилие и саморазправа по време на проверки. 
В момента в НК е предвидено лишаване от свобода за "причиняване на телесна повреда на съдия, прокурор, следовател, полицейски орган, разследващ полицай, държавен съдебен изпълнител, частен съдебен изпълнител и помощник частен съдебен изпълнител, както и на митнически служител, на орган по приходите, на служител от Изпълнителната агенция по горите или на служител на МОСВ, осъществяващ контролна дейност при или по повод изпълнение на службата или функцията му". От 5 до 15 години е наказанието при тежка телесна повреда, от 3 до 10 - при средна, и от 1 до 5 години - при лека телесна повреда.
 

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 1649

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 2145

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 2045

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 1837

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 1861

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 1374

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 1821

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1720

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 1772

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 2058

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ