06 Май 2024понеделник23:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

НС прие антикорупционния закон на Кунева

От БСП заявиха, че нямат никакви намерения да плащат сметките на управляващите

/ брой: 147

автор:Юлия Кулинска

visibility 52

НС прие вчера на първо четене Закона за предотвратяване на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество. Законът беше подкрепен от 130 депутати, 28 бяха против, а 13 се въздържаха. Документът влиза в сила 6 месеца след обнародването му, а клаузите, свързани с конструирането на Националното бюро, започват да дайстват 3 след публикуването ва "Държавен вестник". 
Това е вторият законопроект, изработен от екипа на вицепремиера Меглена Кунева. Първият му вариант бе бламиран от мнозинството през миналата година. Преработените текстове получиха сериозни критики и бяха отхвърлени от антикорупционната комисия, но получиха подкрепата на водещата правна. Проектът беше критикуван и от ВКС, който отбеляза, че неяснотите в него създават условия за произвол, политически атаки и популизъм. 
Законопроектът "Кунева" прокарва създаването на Национално бюро "Антикорупция", което ще обединява в себе си част от Сметната палата, БОРКОР, Комисията за конфискация на незаконно придобито имущество и Комисията за противодействие на конфликта на интереси. Най-противоречив е текстът, който предвижда възможност за подаване на анонимни сигнали. В закона се предвижда разширяване на кръга на лицата, задължени да подават имотни декларации. В него вече са включени общинските съветници, главните архитекти на общините, ректорите на държавните висши училища и други.
От БСП заявиха, че нямат никакви намерения да плащат сметките на управляващите и че няма да подкрепят закона. С този закон показвате, че не се стремите да борите корупцията, а искате за пореден път да се харесате на Брюксел, заяви Кирил Добрев. Атанас Зафиров нарече документа "политика на инат". Манол Генов пък се обърна към вицепремиера Меглена Кунева с виц. Той разказа за бивш председател на комисия, който сутрин, отивайки на работа си е пускал в пощенската кутия анонимен сигнал, а на обяд си го е резолирал за проверка. Генов призова тесктовете да бъдат направени така, че да не позволяват репресия срещу определени хора. С мракобесния антикорупционен закон управляващите си гласуваха нова политическа бухалка, коментира Филип Попов. 
Данаил Кирилов обяви, че ГЕРБ съзнателно, обосновано и  последователно ще подкрепи закона. Бюрото за предотвратяване на корупцията, няма как да бъде контролирано, предупреди Валентин Иванов от ПФ. Съпартиецът му Славчо Атанасов нарече закона "Светата инквизиция". Според Найден Зеленогорски от РБ било по-добре, че законът не е бил приет в първия му вариант, защото новият бил много по-строг. Ферихан Ахмедова от ДПС се обърна към Кунева с констатацията, че законопроектът й не струва, но депутатите от движението ще го подкрепят. 
АБВ не подкрепи документа. Иван Иванов подчерта, че е важно да се работи на всички нива за борба с корупцията. Той заяви, че АБВ е твърдо решено да действа за разработването на добри предложения, които да доведат до работещ закон. Георги Кадиев се обяви против закона, защото се създавал класически Франкенщайн. Той поиска вместо да се създава такъв орган, да се дадат повече права на служителите в ДАНС, които работят по противодействие на корупцията по високите етажи на властта. Според Волен Сидеров с този проект Кунева подавала заявка в ЕК отново да стане еврокомисар. Ще ви изпратим с бяла кърпичка на гарата, обеща лидерът на "Атака".

Кирил Добрев:
Документът е цената за спасяване на кабинета


Антикорупционният закон на министър Кунева е спорен, както политически, така и професионално, но ще мине, защото това е цената да се спаси управляващата коалиция, заяви по време на дебатите депутатът и член на ИБ на БСП Кирил Добрев. Той подчерта, че когато ГЕРБ и управляващите не знаят как да решат даден проблем, веднага пишат нов закон, а когато не искат да го решат, създават нов орган. Добрев припомни, че новия закон 85% от текстовете вече съществуват в законодателството ни. "Новото е детекторът на лъжата, с който да проверявате служителите. Това е меко казано унизително. Вие всъщност бихте ли го пробвали със себе си?", попита той министър Кунева. При създаването на такива органи всичко започва с много добри намерения, макар и избиран от политици, създаваният орган да е независим и да нямат управляващите превес, коментира Добрев. "Помните ли тефтера "Златанов", в който беше ясно записано "да се удари", "да се смачка". Комисия беше използвана като политическа бухалка. Какви са гаранциите, че това няма да се повтори с новото бюро?", попита Добрев. Социалистът поясни, че с новия закон дори се стига по-далеч и  управляващите се връщат към времето на Вишински. Анонимка и виновен до доказване на противното, напомни той.
Добрев смята, че корупцията се вихри там, където хората живеят бедно, където има дълбоки социални неравенства. Според него тя може да бъде ограничена само ако обществото ни стане по-богато и по-справедливо.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1917

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1882

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1680

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 2000

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2186

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1763

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1826

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 2069

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1826

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 2003

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ