29 Юни 2024събота22:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Снимка НИМ

Новото дигитално лице на Боянската църква

360-градусова панорама на недостъпния за посетители параклис на втория етаж на храма ще бъде представена в Националния исторически музей

/ брой: 240

автор:Дума

visibility 500

Жителите на софийския квартал "Бояна" ще могат да посетят на 9 декември напълно безплатно (срещу представяне на лична карта с адрес в квартала) един от символите на българската история и култура - храма "Св. св. Никола и Пантелеймон", в рамките на инициативата Ден на отворените врати в Боянската църква, научи ДУМА от Националния исторически музей.

Директорката на НИМ доц. д-р Бони Петрунова и Фондация "Балканско наследство" канят на представянето на новото дигитално лице на Боянската църква на 9 декември от 15 ч. в зала 3 на музея.

Инициативата "Новото лице на Боянската църква" се реализира от Фондация "Балканско наследство" в партньорство с НИМ и с финансовата подкрепа на Националния фонд "Култура". Проектът има за цел да обогати дигиталното съдържание и комуникационните канали на филиала на НИМ "Боянска църква", който е част от богатия списък на ЮНЕСКО за световно културно и историческо наследство.

В резултат от процеса по дигитализация на българското културно-историческо наследство бяха фотографирани всички стенописи в църквата и беше създадена 360-градусова панорама на недостъпния за посетители параклис, който се намира на втория етаж на храма, разказват от музея.

360-градусовата панорама на параклиса, която е недостъпна заради провеждането на консервационно-реставрационни дейности, ще може да бъде видяна за първи път на специалното събитие, със свободен достъп, в зала 3 на НИМ. Дигитализираните уникални стенописи са част от нова уеб страница на Боянската църква - тя ще бъде представена заедно с интересни факти около паметника, които рядко са достигали до публика извън научните среди.

През 2019 г. се навършиха 760 години от обновяването на Боянската църква от севастократор Калоян и 40 години от включването на паметника в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1017

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1133

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1055

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 999

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ