17 Юли 2025четвъртък18:22 ч.

Ново поскъпване на хранителните стоки

Пчелният мед е поскъпнал двойно

/ брой: 59

автор:Дума

visibility 1146

Ново покачване на цените на хранителните стоки отчетоха борсите. Поскъпнаха почти всички плодове и зеленчуци. Повишение отбелязаха още захарта, брашното, кренвиршите и каймата.
Индексът на тържищните цени тази седмица продължава да се покачва, но с по-слаби темпове от февруари и стигна до ниво 2,0 пункта, съобщават от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.
Картофите са 2% по-скъпи тази седмица и се продават средно по 1,01 лева за килограм. Цената на краставиците се качва с 2,2%, до 2,81 лв./кг. Зелето поскъпва с цели 6,5% - до 0,82 лв.кг.
Цената на портокалите съще се покачва с 3,6% - до 0,87 лв./кг. С 2,2%, до 1,40 лв. се вдига цената на лимоните. Мандарините поскъпват с 2,5%, до 1,24 лв./кг. Ябълките поскъпват с 1,7%, до 1,21 лв./кг.
Цената на брашното тази седмица се качва с една стотинка, до 1,01 лв./кг. на едро. С 0,5%, до 2,07 лв./кг., се вдига и цената на захарта.
Цената на кайма тип "Стара Планина" е с 0,1% по-висока и тя се продава средно по 7,73 лв./кг. А обикновените кренвирши поскъпват с 0,7% и се продават средно по 4,43 лв./кг.
В кризата пчелният мед е станал лукс за голяма част от българските потребители. От 2007 г. насам цената на меда се е повишила почти двойно. Днес пазарната цена варира от 6 лв./кг в Северна България, до 14 лв. в Самоков. Средната е около 8 лв.кг. Преди 4 години най-скъпият пчелен мед у нас е струвал до 5 лв.
"Хората търсят мед, но явно вече и цената му като е по-висока, като добавим и кризата, се получава така, че медът става лукс и не е стока от първа необходимост. Медът е лукс особено за пенсионерите, които са най-големите любители на меда", коментира професионалният пчелар Борис Бормалийски.


Започваме производство на конско месо


За първи път асоциация за развъждане на тежковозни коне у нас е заявила намерение да произвежда месо от животните. Това заяви изпълнителният директор на агенцията по селекция и репродукция в животновъдството към Министерството на земеделието и храните доц. Васил Николов.
"Това е ново направление у нас. По-рано никога не са използвани коне за месо. Но в момента има търсене", заяви още Николов.
Според него месото няма да се реализира у нас и тези животни са основно за износ. Експортът е за Италия и други страни, където месото се използва като суровина. Не мога да кажа за цената. От коне продукти не съм срещал, обясни експертът.
По мярка 214 "Агроекологични плащания" по Програмата за развитие на селските райони за конете е предназначена субсидия по 200 евро за една животинска единица. Това се отнася за всички наши коне.
 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 550

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 574

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 526

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ