Новите US-санкции срещу Иран влизат в сила
Най-строгите американски санкции срещу Иран влизат в сила от днес. Мерките засягат износа на ирански петрол и финансовите трансакции с ислямската република. Така на практика американският президент Доналд Тръмп възстановява всички санкции срещу Техеран, които ядреното споразумение от 2015 постепенно отмени. Припомняме, че Вашингтон едностранно напусна споразумението за иранската ядрена програма.
Европейските лидери направиха опит да спасят споразумението, Москва обяви, че договорът трябва да продължи да съществува, Китай също бе против американските намерения.
Тръмп обаче бе категоричен, че санкциите срещу Техеран трябва да бъдат подновени.
Осем държави временно няма да бъдат засегнати от рестриктивните мерки, за да им се позволи да намалят вноса на петрол от Ислямската република.
Държавният секретар Майк Помпео обяви, че Вашингтон временно ще позволи на осем държави да продължат вноса на петрол от Иран след 5 ноември. Той добави, че шест държави са се съгласили значително да намалят вноса на ирански петрол, а другите планират да го спрат изцяло.
Сред държавите са Индия, Южна Корея, Япония и Турция.
Вашингтон заплашва със санкции тези държави, които продължат сътрудничеството си с Иран.