НОИ ще иска вдигане на осигуровките
Синдикати очакват бум на пенсионирането след промените в стажа
/ брой: 141
През 2014-2015 г. може постепенно да се увеличава размерът на вноската за пенсии и той да достигне до 6%.
Това каза управителят на НОИ Христина Митрева пред БНТ. Според нея сумата от това увеличение може да отиде във втория осигурителен стълб. Подобно увеличение е мотивирано и от факта, че страната ни е с най-ниските пенсионни вноски в ЕС, уточни тя.
Според Митрева намаляването на осигурителната вноска е било грешка. Вноската за фонд "Пенсии" беше намалена с 2% през 2010 г. с гласуването на бюджета в края на м. г. "Не е преценен демографският проблем, а данните на статистиката са още по-категорични в подкрепа на негативната тенденция: след 40 години населението на България ще е с 1,5 милиона по-малко, а пенсионерите с 500-600 хиляди повече", поясни шефката на НОИ. Тя е категорична, че намаляването на осигурителната вноска не е довело до очаквания резултат за подобряване на бизнес климата.
"Правителството разбра, че не трябва да има по-голямо намаление на вноските", призна Митрева и увери, че тази грешка, след като е призната и отчетена, няма да бъде мултиплицирана.
Увеличаването на осигурителния стаж на мъжете и жените е най-приемливият и по-безболезненият вариант, според шефката на НОИ.
С промените в осигурителния стаж се очаква бум на пенсиониране, прогнозира експертът на КТ "Подкрепа" Мика Зайкова. "Ако досега хората са отлагали пенсионирането си по една или друга причина във връзка със стимулите за активно стареене, те пак активно ще си стареят, защото като се пенсионират, ако си намерят работа на тази възраст, ще продължат да работят, но това ще стовари удар върху пенсионната система", заяви Зайкова.
Хората на възраст над 55 години, както и младежите, са сред най-често срещаните безработни. "Тези, които са работили повече през Татово време, ще могат да си направят годините за пенсиониране, но при тази несигурна обстановка, особено в условия на криза, когато непрекъснато всеки е заплашен от безработица, ще бъде много трудно да се направят изискуемите години. Това ще ги принуди не само да си увеличат стажа, но и да работят до дълбока старост", каза още Зайкова.
Трябва да се премине плавно през тези промени, посъветва експертката. Мика Зайкова бе категорична, че заетите в първа и втора категория труд трябва да продължат в досегашния режим на пенсиониране до 2014 г.
Тя каза още, че по принцип синдикатите не могат да се съгласят с твърдението, че увеличаването на осигурителния стаж е най-безболезненият вариант. Зайкова изтъкна, че така и без това мизерните пенсии на хората ще намалят с още 2,4% - за тези, на които не им достига една година.
Националният съвет за тристранно сътрудничество във връзка с предстоящите увеличения на цената на тока и парното ще заседава в четвъртък извънредно. Мика Зайкова посочи, че жизненото равнище на хората и без това е изключително тежко и влошаването му с неясни цени, защото цените на природния газ, са особено неясни, ще създаде предпоставка за голямо социално напрежение.
Преди седмица от КНСБ предупредиха, че увеличението на цената на природния газ с 30% ще доведе до увеличение на цената на парното до 20%, като най-голямото увеличение ще е за София - 21%, за Пловдив около 15%. Тогава от КНСБ и КТ "Подкрепа" поискаха извънредно свикване на тристранката, която се оглавява от Симеон Дянков.