18 Юли 2025петък00:14 ч.

Атанас Тасев:

Нищо не може да спре поскъпването на тока и парното

Като консултант по проекта за 7 блок на АЕЦ "Козлодуй" компанията "Уестингхаус" не може да участва през следващите етапи, твърди енергийният експерт

/ брой: 204

visibility 244

Атанас Тасев е роден на 26 октомври 1945 в гр. Свиленград. Завършил автоматика и телемеханика в Киевския политехнически институт. Енергиен експерт и политик от НДСВ. Професор по кибернетика и информатика. Бил е финансов анализатор в преговорите между "Булгаргаз" и "Газпром" и в изготвянето на прогнозите и анализите за най-големите ни енергийни проекти - АЕЦ "Белене" и ТЕЦ "Марица-изток".

Цитати:
"Ако ние добиваме газ у нас, при всички положения той ще е по-евтин от руския газ"
"Тема номер едно за политиката трябва да е политиката на доходите"
"Това, което се прави с Румъния, е по-скоро авариен план"


- Г-н Тасев, преди няколко дни българското правителство подписа с американската компания "Уестингхаус" за 7 блок на АЕЦ "Козлодуй". Това ли беше правилната посока в ядрената ни енергетика?
- "Уестингхаус" е консултант по проекта. Неговата задача е да направи анализ на площадката на централата и да даде препоръки относно технологията. Съгласно европейското законодателство този, който предлага технологията, не може да участва на следващите етапи като страна. Това означава, че по всяка вероятност и при 7 блок ще се върви към хибриден проект, тоест руска ядрена част и американска турбина и генератор. Що се касае до това дали да има 7 и 8 блок, смятам, че категорично трябва да ги има. Оценката за момента е, че 5 и 6 блок едва ли ще издържат на повече от 10 години удължаване срока на експлоатация. Следователно към 2030 година ние вече няма да имаме ядрени реактори в "Козлодуй". Съответно 7 и 8 блок ще бъдат заместващи мощности. Това, разбира се, по никакъв начин не противоречи на потенциалните сценарии за изграждане на втора атомна централа.
- Подписахме с Русия за по-евтин газ до края на годината. Това не би ли трябвало да повлияе на крайните цени?
- Намалението на руския газ с 11,1% засяга периода април-декември тази година, тоест това е краткосрочна мярка. Цената на газа не се определя в България, а от международната конюнктура. Това намаление ще даде икономия от 90 млн. долара, които по-скоро ще бъдат използвани, за да няма драстичен скок на газа от януари месец. Така че не можем да разчитаме, че това намаление ще доведе до намаление на услугата за крайния потребител. То ще задържи цената. Няма как да очакваме намаление на крайната цена, няма откъде да дойде. Аз като гражданин бих искал цената да падне, но като аналитик виждам, че това няма как да стане. Годишно ние консумираме около 3 млрд. кубични метра газ. За всеки 1000 кубически метра газ, доставен по мрежа високо налягане, "Булгаргаз" получава около 10 долара. Значи дружеството получава за транспортната услуга всичко на всичко 30 млн. долара за година. Това включва всички разходи за функционирането на системата при минимална печалба.
Заедно с търговската част, общо в "Булгаргаз" постъпват около 60-80 млн. долара годишно. Отношенията между "Булгаргаз" и "Газпром" се подчиняват на строга финансова дисциплина - на всяко 15-о число се извършва предплащане на газовите доставки за следващия месец, а на 3-о число се извършва финансово изравняване за предходния. При сегашните цени на газа (около 500 долара за 1000 куб.м, получени на ръмънско-украинската граница) ежегодно даваме на "Газпром" около 1,5 млрд. долара.
Това са колосални средства, които българското дружество трябва да плати. След това "Булгаргаз" си чака парите от софийската и другите топлофикации, от промишлени потребители и битови потребители. Ако някой бави плащанията, това рефлектира върху финасовите възможности на "Булгаргаз". А той не може с 30 млн. да покрие 1,5 млрд. Това е проблем, който трябва да се реши, защото иначе дружеството ще фалира. За намаляване на цената на газа може да говорим едва когато се реши въпросът с местния добив. Едва тогава ще имаме алтернатива.
Ако ние добиваме газ у нас, при всички положения той ще е по-евтин от руския газ. Интересно е, че ние за следващата година имаме само един протокол, тоест нямаме подписан дългосрочен договор с Русия. Това означава, че българското правителството си прави сметка, че ние в скоро време ще имаме някакви алтернативи.
Работи се по вариантите за интерконектори с Турция, с Гърция. Това, което се прави с Румъния, е по-скоро авариен план. Когато тези алтернативи се случат, ние ще можем да излезем на международния пазар, а цената на газа там е доста по-ниска от тази на Русия. Тук трябва да се отбележи, че от миналата година световният лидер за производство на газ вече не е Русия, а САЩ. Щатите имат намерение да изнасят, в това число и за Европа втечнен газ, което е добре дошло за нас. Това, че не бяха подписани дългосрочните договори с Русия, е индикатор за скорошните алтернативни решения у нас.
- Какви са очакванията ви за цената на тока?
- Токът ще поскъпва още. Компонентата, която най-много увеличава цената на електрическата енергия, е зелената енергия. А само за един месец бяха включени в системата около 350 мегавата нови фотоволтаични централи, което е катастрофално за ценовия микс. Цените не могат да бъдат удържани, преди всичко заради получените разрешения за включване на нови 4000 мегавата източници на възобновяема енергия.
Хубавото е, че през есента ДКЕВР, съгласно новите допълнения на Закона за енергетиката, силово ще приложи рестрикция, като намали още цената на енергията от фотоволтаични източници. Това реално ще затвори този сегмент поне до 2016 година, когато обективно ще паднат инвестиционните разходи. Проблемът не е в цената на тока или в размера на доходите, а в тяхното отношение. Ние сме на най-ниската граница на цените на тока и на размера на доходите. И понеже цената на тока не може да бъде задържана, това означава, че номер едно тема за политиката трябва да е политиката на доходите.
- Какви са прогнозите ви за цените на услугите догодина?
- Цените на услугите - парно, газ, ток, трайно ще растат. Всяко спиране на цената на някоя услуга благоприятства богатите и средната класа в страната. Цената трябва да е такава, каквато е, при което богатите могат да плащат, увеличава се възможността на бюджета да засили социалния вектор, като ликвидира "енергийната бедност" и тогава настъпва справедливост. Да, бедният ще плаща повече, но ще може да получи от държавата своята помощ. Вече, когато говорим за енергия, трябва да говорим за енергоспестяване. Трябва да променим отношението си към енергията.
- В тази връзка какви съвети ще дадете на потребителите?
- Хората трябва да инвестират в енергоспестяващи мероприятия. Трябва да си санират домовете. Разходите за енергия могат да се намалят с до 30%, без да си разваляте комфорта. Просто трябва да се потребява разумно и да си променим културата за използване на енергията. Това не означава лишаване, а промяна на модела. Трябва да се инвестира, за да се пести.

Назаем от сайта "Всеки ден"
 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ