17 Май 2024петък08:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

НИМ отбелязва Деня на св. св. Кирил и Методий с камерна експозиция

/ брой: 91

автор:Дума

visibility 14

Националният исторически музей отбеляза Деня на старобългарската писменост и култура с камерна експозиция, включваща едни от най-ценните български ръкописи и икони с изображения на светите братя, съхранявани в музея. Експозицията е отворена за посещение до 31 май. Денят на светите равноапостоли Кирил и Методий 11 май е празник, утвърдил се в периода на Българското възраждане, когато се засилва и интересът към изобразяването на първоучителите в икони и стенописи, отбелязва директорът на музея проф. Божидар Димитров. Това е празник на светлината-слово, на ведрия път на знанието и на културната идентичност на българския народ. 
Изложбата представя многоликата кирилица, съхранена в ръкописи като Боянския псалтир от XIII век, "Часослов" на Софроний Врачански от XVIII век, "История славянобългарская" на Паисий Хилендарски в преписа на Тодор Пирдопски от 20-те и 30-те години на XIX век. Иконите в експозицията допълват облика на писаното слово с различната страна на почитта към Кирил и Методий и техните ученици. За първи път се показва копие на иконата на "Свети Седмочисленици", на която е изобразено успението на св. Ангеларий и св. Горазд, чийто оригинал се съхранява в Иконографския музей "Онуфрий" в Берат, Албания.

 

Еврокомисията ни отписа за еврото догодина

автор:Дума

visibility 680

/ брой: 90

Прогнозират добър летен сезон, откриват го в петък

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 90

Лозарският сектор е в трудна ситуация

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 90

Рекордните 6,73 млрд. лв. осчетоводени неправилно

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 90

Атентат срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 727

/ брой: 90

ЕС одобри пакта за миграцията

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 90

Гърция забрани телефоните в час

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 90

Накратко

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 90

С теб сме, Роберт!

автор:Дума

visibility 690

/ брой: 90

Сами сме срещу мобилните оператори

visibility 729

/ брой: 90

Имитация на нормално

visibility 653

/ брой: 90

БСП срещу статуквото и в защита на националните интереси

автор:Дума

visibility 744

/ брой: 90

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ