05 Май 2024неделя16:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Ние можем" печели испанците

/ брой: 195

автор:Галина Младенова

visibility 123

Тази пролет се оказа късметлийска за една нова испанска партия - партията Подемос (Ние можем). Подемос спечели изненадващите осем процента на изборите за Европейски парламент. Новите испански леви твърдят, че "воят на протестите срещу несправедливостта, разрушените мечти и безнадеждното бъдеще, предизвикани от съществуващата икономическа система", са залегнали в основата на новата партия.
Всъщност подобни изненади имаше и в други европейски страни, където никому неизвестни доскоро политици, изненадващо триумфираха на изборите за Европаралмента. Защо да ходим надалеч - у нас същият фурор предизвика "България без цензура" на доскорошния журналист Николай Бареков. ББЦ обаче напоследък нещо не се чува, а лидерът й предизвиква повече насмешки, отколкото вяра и възторг. Другояче стоят нещата при Подемос. Партията излезе на трета позиция на политическата сцена в Испания и уверено върви напред. Ще успеят ли новите испански леви да повторят успеха на гръцката СИРИЗА? Това ще проличи най-вече на парламентарните избори в Испания в края на 2015 година. Засега социолозите им предричат сериозен успех.
Много от разочарованите от традиционните политици испанци видяха в Подемос изразител на движението на възмутените, което от май 2011 година залива испанските площади с протести срещу социалните орязвания и срещу изхвърлянето на хора от домовете им заради неплатени ипотеки. Говорител и лице на Подемос е 35-годишният преподавател по политология в Университета "Комплутенсе" в Мадрид и водещ на дискусионно телевизионно предаване Пабло Иглесиас. Неговите призиви за разбиване на двупартийния модел и за пряко гражданско управление му спечелиха симпатиите на младежите, на интелектуалците, на безработните, които в Испания хич не са малко. Много от обезверените симпатизанти на Испанската социалистическа партия също видяха в Подемос нов лъч на надеждата.
Защо Подемос успя? Защото Пабло Иглесиас успя да спаси онова, което остана от протестното Движение на възмутените, твърди Инасио Молина, експерт по европейските въпроси в Кралския институт Елкано.
Подемос се появи едва през март тази година. Формацията бе учредена от професори от университета "Комплутенсе". Само два месеца по-късно за нея гласуваха 1,24 милиона избиратели!
"Ние сме управлявани от слугите на богаташите. Липсва ни правителство, което действително да представлява гражданите", не престава да повтаря Иглесиас. Според него Подемос е създадена, за да се превърне в алтернатива на политическия елит, установил се на власт и избегнал катастрофалните социални последици от икономическата криза и безработицата в Испания.
В основата на Подемос са кварталните събрания, които доскоро подхранваха и Движението на възмутените, зародило се като реакция на неспособността на политическата класа да извади страната от икономическата криза.
"Трябва да се защитават хората, сблъскващи се с властта на парите и с корупцията", твърди Иглесиас.
35-годишният нов ляв испански лидер има и конкретни предложения за новите евродепутати. Иглесиас предлага като първа мярка в Европарламента намаляване на заплатите на депутатите на 1930 евро от около 8000 евро сега. Той иска и въвеждане на минимална заплата и на 35-часова работна седмица, пенсиониране на 60-годишна възраст, парламентарен контрол върху Европейската централна банка и преориентиране на финансовата система, така че банките действително да са в услуга на гражданите.
Дали Иглесиас ще успее, ще видим тепърва. Няма съмнение обаче, че традиционният политически модел си отива. Той и не би могъл да оцелее в Испания, където милиони хора продължават вече години наред безуспешно да си търсят работа.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1600

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1696

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1836

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1520

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1534

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1770

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1544

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1690

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ