26 Февруари 2026четвъртък19:07 ч.

Снимка БГНЕС

Атанаска Дишева:

Съществува система за манипулация на резултати по дела

Приеха на първо четене промени в Закона за съдебната власт

/ брой: 5

автор:Дума

visibility 13814

„Имаме данни, че съществува система за влияния върху магистрати. За съжаление обаче ние нямаме публична информация за успешно провеждане и разследване. От тези данни следва, че всъщност съществува система за манипулация на резултати по дела, на преписки“.
Това каза в телевизионния ефир Атанаска Дишева, член на ВСС от съдийската колегия. Тя заяви, че това противоречи на идеята за случаен подбор на магистрати и за обективно разследване.
Дишева добави, че понякога даже натиск на един магистрат може да окаже влияние на тези, които са встрани.
„Ако бъдат приети промените, които се предлагат от партиите, би следвало процедурата за избор на главен прокурор с единствен кандидат Борислав Сарафов да бъде прекратена. Не може да има отговор кой ще бъде и.ф. главен прокурор. Един от законопроектите предвижда ограничаване на заемане на длъжността до шест месеца. Ако законопроектът бъде приет, трябва да бъде избран нов и.ф. главен прокурор“, допълни Дишева.
„Присъствах на обсъждането в Комисията по конституционни и правни въпроси. Обсъждането беше вяло. По същество не беше обсъдено нито едно от предложенията. Сроковете трябва да бъдат пресирани, за да се осигури възможност преди 16 януари законът да бъде приет. Свидетели сме колко бързо бяха променени нагласите при предсрочното освобождаване на Иван Гешев. Ситуацията изглежда сходна. Усещането, че няма ВСС да вземе решение по същество, тежи в публичното пространство“, посочи Дишева.
В сряда в парламента на първо четене бяха приети промени в Закона за съдебната власт. Ако бъдат приети и на второ четене, измененията ще блокират избора на Борислав Сарафов за главен прокурор и дори ще спрат възможността да бъде временно изпълняващ длъжността.
Междувременно вчера Ваня Стефанова беше назначена за заместник главен прокурор с единодушно решение от Прокурорската колегия на ВСС. Така заместниците на Борислав Сарафов станаха двама. От една година на този пост е и Елена Каракашева, която преди това беше съдийка във ВКС. Преди това заместник главен прокурор беше и Мария Павлова, в момента служебен министър на правосъдието.
Изборът на нов главен прокурор е насрочен за 16 януари тази година.

Нов регламент за търговията с птиче месо влиза в сила на 9 март

автор:Дума

visibility 1176

/ брой: 39

България с амбиция да стане трасе за американски газ към Украйна

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 39

Пристигна първият от 6 кораба с аржентински слънчоглед

автор:Дума

visibility 1205

/ брой: 39

С над 70 на сто намаляха руските туристи в България

автор:Дума

visibility 1143

/ брой: 39

Крои се диверсия срещу "Турски поток"

автор:Дума

visibility 1240

/ брой: 39

Германия се отказва от „зелено“ отопление

автор:Дума

visibility 1110

/ брой: 39

Марица залива Източна Гърция

автор:Дума

visibility 1194

/ брой: 39

Накратко

автор:Дума

visibility 1164

/ брой: 39

Ще видите вие!

автор:Александър Симов

visibility 1162

/ брой: 39

Изкривени представи

автор:Таня Глухчева

visibility 1222

/ брой: 39

Капиталовият парадокс на България

автор:Гарабед Минасян

visibility 1174

/ брой: 39

Концесиониране по терлици

автор:Ваня Григорова

visibility 1222

/ брой: 39

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ