11 Юли 2024четвъртък11:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нежна креативност, или някои изобретения на жените

Не само представителите на силния пол са истинските двигатели на прогреса

/ брой: 178

автор:Альона Нейкова

visibility 195

Жената от древни времена е била смятана за пазителка на семейното огнище. Затова науката и други важни обществени дейности се приемали за привилегия на представителите на силния пол. Историята обаче справедливо пази имената и постиженията на изключително креативните дами. Именно някои забележителни умове на нежната половина на човечеството са измислили доста любопитни джаджи, някога променили живота на мнозина или просто оставили незаличима следа в него. Сред интересните изобретения има и немалко такива, които са сред любимите играчки на мъжете. Така че изобщо не е маловажно да се направи поне плах опит за развенчаването на наложилия се стереотип, че предимно силният пол е двигателят на прогреса.

Координати
на телата
в небесата

Предназначението на този прибор, носещ необичайното название астролабия, е насочено към измерването на точните координати на небесните тела. Старинният инструмент е създаден преди повече от 2000 години, когато хората предполагали, че Земята е център на Вселената. Понякога астролабията е била наричана "най-първия компютър". Всъщност, няма съмнение, че това устройство има дълбока загадъчност и красота. Още повече че е изобретено от жената-учен, философ, астроном и математик Хипатия Александрийска още през 370 г. пр.н.е. Тя обаче е била осъдена и убита от християнското общество през 415 г., поради обвинения в използване на сатанински ритуали, включително и на астролабия.

Розово
и свободно
от утайка

Създателката на нежната алкохолна напитка е Никол Барбие Клико, която през 1808 г. разработва революционната технология "ремюаж". Благодарение на страхотния усет и изключителната й досетливост, шампанското за 3 месеца успява да се освободи от утайката и става кристално прозрачно. Розовото питие постига немислима популярност най-вече заради значително подобреното качество на напитката. Но напоследък експертите твърдят, че то помага за подобряване дейността на сърцето, намалява риска от болестта на Алцхаймер, понижава холестерола и предпазва от инсулти. Установено е също, че най-много антиоксиданти от всички пенливи напитки се съдържат именно в розовото шампанско.

Пила-мечта
без загуба
на енергия

Табита Бебит дълго наблюдавала мъже, заети с пиленето на дърва с пила. За уреда са характерни две дръжки, които трябва да се бутат и дърпат напред-назад. Въпреки еднаквото натоварване за представителите на силния пол, дървото се разрязва само когато пилата се движи напред. При обратно положение - нищо не се случва. Бебит решава, че това е напразна загуба на енергията и през 1810 г. създава прототип на циркуляра. Устройството представлява задвижващ се диск с трионни зъби по ръба.

Незаменимият
перископ
за подводници

С помощта на това устройство, патентовано през 1845 г. от Сара Метер, се определя разстоянието до наблюдаваните обекти. Перископът за подводници и до ден днешен е едно от изобретенията, незаменими в областта. Устройството позволява командирите на подводници, потопени на малка дълбочина, да извършват оглед за цели или заплахи по море и въздух.

Медал за
консерви
с месо

Начинът за консервиране на месо официално е демонстриран за първи път през 1873 г. на световно изложение във Виена. Авторката на методиката - рускинята Надежда Кожина, дори е получила медал за своята съобразителност.

Само мие,
без да чупи

След като установява непоправимата липса на няколко чинии от любимия й порцеланов сервиз, Джоузефина Кокрейн създава машина, която само мие съдовете, без да ги чупи. Това се случва през далечната 1886 г., но едва 4 десетилетия по-късно устройството на креативната дама е признато за един от най-необходимите уреди за домакинството.

Благополучието
на бельото

Сутиенът - като изключително важен детайл в женския гардероб, е патентован от Ермини Кадол във Франция през 1889 г. В корсетното си ателие дизайнерката започва да предлага на клиентките си модел, кръстен "le Bien-Etre" ("благополучие"). Чашките на този сутиен се придържали от сатенени панделки. А отзад цялата конструкция се прикрепяла към корсета.

Секретарски
снегорин

Чисто трябва да е не само вкъщи, но и на улицата. Така разсъждавала обикновената секретарка Синтия Вестовер. През 1892 г. тя създава прадядото на съвременните машини за почистване на улиците от снега. Устройството премахва през зимата метеорологичните натрупвания от земната повърхност, най-често от пътищата. Но поради сезонния характер на тази дейност, за снегорини често се използват и машини с друго предназначение (камиони, трактори, локомотиви и други), на които се поставят допълнителни приспособления за почистване на снега.

Съчувствени
чистачки
за автомобил

Смята се, че първите чистачки за кола са създадени през 1903 г. от Мери Андерсън. На сърдечната дама й дожаляло за шофьора, който бил принуден по време на виелица през няколко минути да спира автомобила и да почиства предното стъкло от сняг. Съчувствието на дамата се развило до такава степен, че тя дори патентовала изобретението си. Идеята за чистачките първоначално била посрещната с доста сериозна съпротива. Нужни били цели 13 години, употребата им да стане масова за всички американски коли.

Филтър за кафе
от тетрадка

Благодарение на Мерлите Бенц любителите да се съберат на чашка кафе са освободени от изморителната процедура по приготвянето на тази ободряваща напитка. Интересен факт е, че първият филтър е бил навит от лист ученическа тетрадка. И така, от 1909 г. насам кафеджиите с удоволствие и лекота използват най-различни модификации на изобретението на креативната дама.

Памперси
от умора

След няколко опита упоритата домакиня Марион Донован през 1917 г. успява да направи с помощта на шевната си машина един от първите памперси. За да не пропускат влага, уморената от вечното пране жена използвала материята на завеса от банята. За разлика от гумените приспособления, предлагани дотогава на пазара, но предизвикващи подсичания и дискомфорт, дизайнът на Марион Донован бил доста по-сполучлив. Идеята се превърнала в основа за създаването на днешните памперси.

Шоколад
в тестото

Докато приготвяла сладки по класическа рецепта в далечната 1930 г., Рут Уейкфилд решила да направи експеримент, като разтопила на парна баня шоколадово блокче и го добавила в тестото. Получило се доста вкусно лакомство. По-късно Рут и съпругът й започнали да предлагат шоколадови бисквити за продажба, а бизнесът толкова се разраснал, че семейството много бързо забогатяло.

Артистичното
Wi-Fi средство

Актрисата Хеди Ламар се е сдобила със скандална слава, след като се е снимала във филма на чехословашкия режисьор Густав Махати. Именно в тази лента за първи път в историята на киното се появява откровена сцена със сексуален характер. Заради това дори Адолф Хитлер обявил Хеди Ламар за враг на Третия райх, а римският папа Пий XII призовал добрите католици да не гледат филма. Актрисата обаче се прочула и извън киното, след като през 1941 г. патентовала секретно средство за връзка, което динамично променя честотата на излъчването с цел объркване на противника. Това устройство от 1962 г. започнало да се използва дори в американските торпеда, а сега се прилага за мобилните връзки и Wi-Fi.

Лекарска
жилетка
с броня

Доктор Стефания Кволек през 1965 г.създава синтетичната материя, наречена кевлар, която е 5 пъти по-здрава от стоманата. Оказва се, че той спира дори куршумите и затова от него започват да правят бронирани жилетки. Така изобретението на лекарката вече почти половин век спасява животи на хиляди полицаи, пожарникари и военни.

Нерушимата
мазилка

Скулпторката Патриция Билингс си поставила за задача да забърка такава циментна добавка, която да запазва творенията й за по-дълго време. След няколкогодишни експерименти авторката постига целта си през 1970-а, когато създава нерушима мазилка. Скоро след това Билингс забелязва, че изобретението й може да има и течна, желеобразна или твърда консистенция. А това отваря за силикона възможности за най-разнообразни приложения. Най-популярен е като имплант в козметичната хирургия и като лепилен, смазочен или изолационен материал в строителството и машиностроенето.
 

БСП няма да участва в разговори за втория мандат

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 130

Такса смет в София ще се плаща на човек

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 130

Обвиниха селски кмет за измама и принуда

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 130

Газифицирането на Банско и Разлог пак се отлага

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 130

Положението в "Мини Марица-изток" е критично

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 130

Приходите от нощувки с ръст от 32%

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 130

Евростат отчете спад при жилищните сделки у нас

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 130

Гърция стана за смях с 6-дневна работна седмица

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 130

Грузия ще се справи и без помощи от ЕС

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 130

Прокуратурата разследва Льо Пен за корупция

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 130

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 130

Смет на човек

автор:Деси Велева

visibility 0

/ брой: 130

ВиК консолидация, но каква?

visibility 0

/ брой: 130

По протокола на ШОС

visibility 0

/ брой: 130

Стажът за пенсия - все по-скъп и недостъпен

visibility 1

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ