03 Май 2024петък03:52 ч.

Рашфорд реализира от дузпа в добавеното време и наказа "милиардерите" на "Парк де Пренс"

Невероятен Юнайтед изхвърли ПСЖ

/ брой: 45

visibility 911

Манчестър Юнайтед направи немислимото и изхвърли по невероятен начин един от фаворитите в Шампионската лига - Пари Сен Жермен. “Червените дяволи” спечелиха с 3:1 реванша на “Парк де Пренс” и така си гарантираха място на 1/4-финала заради повече отбелязани голове на чужд терен. Макар и без 10 основни играчи, англичаните пренаписаха историята и станаха първият отбор, който успява да продължи напред в този турнир след загуба с два или повече гола у дома в първия мач.
Ромелу Лукаку (2 и 30) изигра поредният страхотен мач и наказа две груби грешки на домакините, а Маркъс Рашфорд (90+4) вкара решаващият трети гол от дузпа в добавеното време. Тя бе отсъдена след намесата на ВАР за игра с ръка на Преснел Кимпембе, което добави още повече драма. За домакините пък се разписа Хуан Бернат (12).
ПСЖ излезе с Килиан Мбапе на върха на атаката, а зад гърба му го подкрепяха Анхел Ди Мария, Дани Алвеш и Юлиан Дракслер. Обезкървеният Манчестър Юнайтед пък противопостави триото Маркъс Рашфорд, Ромелу Лукаку и Андреас Перейра в атака, а в средата на терена действаха Фред, Скот Мактомини и Ашли Йънг. Юнайтед откри резултата още във 2-ата минута. Тило Кеерер върна неразчетено назад, Лукаку открадна топката, финтира Джанлуиджи Буфон и с шпагат от малък ъгъл успя да промуши кълбото във вратата за 0:1. В 12-ата минута обаче резултатът бе изравнен. Мбапе получи пас на скорост в наказателното поле и подаде успоредно на голилнията към Хуан Бернат, за когото остана единствено да прати топката в мрежата отблизо за 1:1.
В следващите минути домакините обсадиха вратата на Давид Де Хеа. Първо Бернат в 20-ата минута получи почти на идентична позиция в пеналта, но този път ударът му бе спасен от вратаря на гостите. Веднага след това Анхел ди Мария отправи много красив диагонален удар, който профуча до гредата. В 30-ата минута обаче нов подарък на домакините позволи на Юнайтед отново да излезе напред в резултата. Рашфорд стреля от дистанция, Буфон не се намеси никак добре и позволи на Лукаку да притича и отблизо за втори път да порази вратата му.
В 36-ата минута гостите имаха пореден проблем с контузен играч и Ерик Байи бе заменен от Диого Далот. Португалецът обаче се включи доста успешно и само няколко минути по-късно имаше чудесен шанс като отправи изстрел и след рикошет топката полетя опасно към вратата, но този път Буфон се намеси добре.
В 55-ата минута Анхел ди Мария отбеляза гол за ПСЖ, но той не бе зачетен заради засада. Домакините владееха повече време топката, но реално не успяваха да стигнат до положения пред вратата на съперника. В 82-ата минута Тома Мюние бе изведен на скорост отдясно и опита удар от малък ъгъл, но Де Хеа бе заел добра позиция и спаси.
Минута слес това парижани пропиляха златна възможност. Мбапе бе изведен зад защитата, финтира вратаря, но се спъна и не успя да отправи завършващ удар. Там притича Бернат, който все пак стреля към вратата, но кълбото срещна гредата.
В 92-ата минута далечен удар на Диого Далот рикошира в ръката на Кимпембе. Съдията Дамир Скомина реши да се допита до ВАР и прецени, че има нарушение за дузпа и посочи бялата точка, а Маркъс Рашфорд реализира от бялата точка.
В последните минути французите се хвърлиха в отчаян щурм и след една лоша намеса на Де Хеа топката отиде в Ди Мария, който отправи опасен изстрел, но без резултат. Юнайтед удържа победата и се класира на 1/4-финал за пръв път от 2014 година насам. Пари Сен Жермен пък отново разочарова привържениците си, отпадайки още на 1/8-финала за трета поредна година.
Мениджърът на Манчестър Юнайтед

Мениджърът на Манчестър Юнайтед Оле Гунар Солскяер е щастлив от невероятната победа с 3:1 над ПСЖ в Париж

коментира след мача: “Винаги сме вярвали, че можем да продължим. Планът ни не включваше идеята да се надиграваме с ПСЖ, защото ако дадеш твърде много пространство на този тим, той може да те накаже. Видяхте какво стана на няколко пъти през първото полувреме, когато направихме някои грешки в защита. Планът ни бе да останем в играта до последните минути и той проработи. Продължавам да си върша работата по най-добрия начин, по който мога и ще видим какво ще се случи. Получих фантастични моменти с играчите и с екипа. Ще продължа да се наслаждавам на тази работа докато я имам. Има още два-три месеца и ще продължа да работя с усмивка. Вече имам доста прекрасни спомени, а това е най-важното. Невероятно е да бъдеш треньор и да празнуваш с играчите. Съблекалнята бе просто неописуема днес. В нея бе целият клуб заедно със собствениците, бивши играчи и бивши мениджъри”, заяви норвежецът.
Маркъс Рашфорд бе един от героите, като донесе победата с 3:1 от дузпа в добавеното време . Той призна, че сам е пожелал да изпълни наказателния удар и е щастлив, че донесе успеха на своя тим. “Опитах да запазя самообладание. Тренирам дузпи всеки ден и изках да я изпълня. Вероятно и други искаха, но това няма значение сега, защото постигнахме нужния гол и продължаваме напред. Може би най-трудно бе чакането преди самото изпълнение, но това е част от играта. Това са моментите, за които живеем и които си спомняме след това с усмивка”, заяви Рашфорд. "Всичко изглеждаше, че е против нас, но ние сме свикнали да оцеляваме в такива моменти и днес го показахме отново. Все още има какво да подбряваме, така че ще продължим да работим. Това бе страхотен шанс за младите да блеснат. Те тренират здраво всеки ден и заслужаваха да получат възможност.”
Авторът на първите 2 гола Ромелу Лукаку заяви: Представихме се добре. Бяхме уверени във възможностите си преди мача. Срещу Саутхамптън играхме заедно с Маркъс в атака и показахме, че можем да се справим. За мен е удоволствие да бъда заедно с него на терена. И двамата отбелязахме и сме щастливи. Бяхме се разбрали, че ако той пресира, аз ще правя същото и така стана първият гол. При втория пък съм му казал, че всеки път като стреля, аз ще последвам топката и точно така се получи. Ние не се предаваме. Всичко започва още от тренировъчното игрище в учебните мачлета. Там често се случва да правим обрати и това ни е научило да не се отказваме докато реферът не даде последния сигнал”, обяви белгиецът.

Треньорът на Пари Сен Жермен Томас Тухел нямаше логично обяснение за загубата с 1:3 от Манчестър Юнайтед и отпадането на тима му от Шампионската лига още на 1/8-финала. Според него този резултат е необясним с оглед на показаното от двата тима и той в нито един момент от мача не е вярвал, че гостите ще си тръгнат като крайни победители.
Лесно е да обясня какво се случи: направихме два подаръка през първото полувреме. Напълно контролирахме мача през първите 30 минути. Показахме класа, психика и добра реакция след първия подарък. Съзадохме доста положения, а в същото време Манчестър без нито един шанс, без нищо ни вкара втори гол. Тогава всички си казахме: “Вкараха ни два гола без да атакуват”. Контролирахме мача и това бе необясним резултат. Вторият гол тотално преобърна хода на двубоя. През второто полувреме Юнайтед нямаше нито едно голово положение и аз чувствах, че те няма как да ни победят. Те го направиха, така че ги поздравявам, но… не знам дали сезонът е провален, не знам. Наистина ли очаквате да получите по-добър отговор само минути след края на мача? В този момент мога само да защитя моите футболисти, това е”, заяви Тухел.
Той бе попитан да коментира дузпата за Манчестър Юнайтед, с която гостите стигнаха до решаващия трети гол в края на мача. “Да, аз съм за ВАР. Но според мен този удар не отиваше във вратата и при това положение няма основания да се отсъди дузпа. Смятам, че има нужда правилото за игра с ръка да бъде изяснено по-точно. Сега съдията може да тълкува положението по своя преценка, защото правилото не е написано достатъчно ясно”, смята германецът.