18 Май 2024събота10:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акценти

Нерадостната съдба на българската армия*

ЦРУ за БА във Варшавския договор: №1 на Балканите, една от най-силните в Европа. След 20 г. членство в НАТО ни слагат на 67-о място в света

/ брой: 61

автор:Евгени Генов

visibility 884

На 29 март България чества 20 г. членство в НАТО. За отбелязване на събитието и организиране на различни тържествени мероприятия кабинетът Денков-Габриел прие специална Национална програма, която подплати финансово с половин милион лева. Дори Тагарев на прощаване организира внушителна научна конференция в ЦВК, а вечерта кани софиянци на концерт на площад „Княз Александър I“. Да се чуди човек защо са хвърлени толкова пари от държавния бюджет за излишна помпозност, която не кореспондира със сегашното състояние на армията ни. Гротеската в създалата се ситуация е пълна. А в такъв случай народната мъдрост гласи: „На гол тумбак - чифте пищови.“ В казармите липсват много неща, все от елементарен характер. Не достигат средства за покриване на обикновени битови, канцеларски нужди и военните са принудени да ги купуват с лични средства.
Да, но правителството на ПП-ДБ нареди да се празнува, да има медийни фанфари за увековечаване на „светлата“ дата.

А не можеше ли да е по-скромно?

Моето лично мнение е, че мнозинството от хората са равнодушни към този факт. Че еуфорията е обзела най-вече политическия ни елит и по-точно онази част от него, която с изкуствено напудрена натовска и евроатлантическа риторика направи кариера, власт и пари.
По-важният въпрос, който се натрапва и бие на очи, е друг. Каква беше армията ни, когато България бе член на Варшавския договор, и каква е сега, след като вече 20 г. сме в НАТО? Иска ми се да не политизираме въпроса, да говорим само с факти и сравнения. Мнозина са чували, че наричаха войската ни „прусаците на Балканите.“ Казваха още, че само три нации в света раждат истински войници: това са българите, германците и руснаците. Така беше, но вече не е. Това е стара слава, а със спомени не се живее. Те не бранят отечество, не могат да го защитят.
Наистина по времето на соца армията ни беше страховита сила. Тогава, когато бяхме член на Варшавския договор, ЦРУ постави следната оценка за българската войска: „Тя е №1 на Балканите, половината от армиите в Европа не могат да й се опрат и ако тръгнат да воюват срещу нея, ще загубят“. Това не го твърдя аз, а ЦРУ, което рядко бърка в оценките и прогнозите.
Сега в момента на Балканите по мощ на Въоръжените сили България е на предпоследно място, след нас е само Северна Македония. Тази година специализираният военен сайт Global Firepower, базиран в САЩ, постави Българската армия на 67-о място в света от общо 145 държави. Става ясно, че родната войска е паднала с осем места в глобалния рейтинг. През 2023 г. сме били 59-и.
Преди да теглим чертата в деня на 20-годишнината, не е зле да си зададем въпроса:

готова ли беше България да я приемат в пакта?

Категоричният отговор е „не“. За пълноправно членство се изискват определени политически, икономически и военни критерии. Не знам дали сме изпълнявали първите два, но във военно отношение не бяхме готови. В личен разговор тогавашният министър на отбраната Николай Свинаров ми сподели откровено: „Евгени, САЩ ни прие в НАТО заради жертвите, които дадохме в Кербала. Нека си говорим честно - не бяхме готови“. Трябва да е ясно още, колкото и парадоксално да звучи, че не генералите, а политиците решават колко и каква да е войската ни. И да не забравяме основополагащия принцип, че състоянието на една армия, нейната мощ, сила и въоръжение са пряка функция от икономическото състояние на държавата.
Ето ви още факти каква армия имахме и каква е тя сега.
В навечерието на 10 ноември 1989 г. армията ни бе с численост 108 000 души.
Разполагаше с 2200 танка, а с тези, заделени за мобилизационен резерв в случай на война, числото скачаше над 3000.
Бронираните машини бяха 4000 бр., а тежките артилерийски системи – 1450 бр.
ВМС разполагаха със 120 кораба, ВВС с 230 бойни самолета, без спомагателни, транспортни и учебни. Имаха и 43 бойни вертолета.
На Балканите само Турция притежаваше малко повече бойни самолети от нас, докато Гърция ни отстъпваше значително. В родната авиация имаше на въоръжение 4 бр. МиГ-25 РБ, базирани в Добрич. Това бе първият боен самолет у нас с цифрова електронно-изчислителна машина. Уникален изтребител. Летеше на височина 21 км, недосегаем за ПВО на противника. Той оперираше над Босфора и следеше 6-и американски флот в Средиземно море.
По отношение на ракетното въоръжение Българската армия беше №1 на Балканите и някъде на второ, трето място в Европа. Това бе така, защото у нас нямаше съветски войски, а ракетите са най-страшното и най-ефективното оръжие, което ни пазеше. В това отношение превъзхождахме Гърция и Турция, взети заедно.
Имахме 24 пускови установки за оперативно-тактически ракети земя-земя „Скъд“ с далекобойност до 300 км. И осем пускови установки за оперативно-тактически ракети земя-земя SS-23 (по натовска класификация), които покриваха радиус до 500 км.

Тези ракети бяха кошмарът на турците и гърците

Изнесени към южната ни граница, държаха на прицел Истанбул, Анкара и Атина. Защо комшиите тогава, които сега са ни съюзници и приятели, трепереха от тях? Защото тези ракети бяха неуловими, грубо казано.
Печалната съдба на родните ракети е известна. Те бяха унищожени като условие да ни приемат в Алианса. По-късно се разбра, че това е станало под натиска на Турция. Равносметката от тази слугинска политика на родните управници е повече от печална. Сега най-далекобойните системи на Българската армия бият до 70 км, а преди - до 500 км. Военната наука казва, че когато намаляваш числеността на една армията, не трябва да пипаш нейните високоточни оръжия и ефективни системи, които са сдържащ фактор. Защото с отбранителните си способности те може да заместят цели дивизии и полкове. Но ние постъпихме точно обратното. България под външен натиск наряза най-страшните си оръжия – ракетите.

Какво е състоянието на армията ни днес?

Ако боравим с данните от официални документи, нищо няма да разберем. Според Програма 2032 за развитие на отбранителните способности Въоръжените ни сили трябва да поддържат численост от 43 000 души, в това число 3000 души доброволен резерв. В момента резервът ни е почти символичен от стотина бройки. Освен това не се заблуждавайте - числеността на Въоръжените сили не е числеността на армията. Но в Програмата, приета от последното правителство на Бойко Борисов, това много хитро се премълчава и не се обяснява. В един по-предишен документ числеността на армията ни, тоест само на бойните единици, трябва да е 26 000 души. Но при сегашния огромен кадрови дефицит от няколко хиляди незаети места за войници, сержанти и офицери, пресметнете колко е реално армията ни днес. Пак според предпоследния официален документ тя трябва да разполага с 80 танка, 280 бронирани машини, 96 тежки артилерийски системи, 6 бойни кораба, 16 бойни самолета, 6 бойни вертолета. Но към днешна дата и тези числа не са реални. Поради много причини, които не ми се иска да изброявам сега. Освен това не се знае какво и колко сме дали на Украйна. Учудващо е защо тези данни са засекретени. Така че към днешна дата обективната картина за състоянието на Българската армия е доста на минус под това, което благопожелателно е отбелязано в официалните документи.
Няма друга сфера от обществената ни система, като сферата на отбраната, която да е претърпяла толкова много трансформации, промени, реформи и, меко казано, управленски безумия.
А знаете ли защо бе ликвидирана легендарната танкова бригада в Горна Баня и така София стана една от малкото европейски столици без сухопътно прикритие. Това се случи, когато СДС имаше пълно мнозинство в парламента. При едни безсмислени и смешни дебати на тема как комунистите могат само с кръв да се върнат пак на власт, една доста популярна синя депутатка (ще й спестя името) се провикна от парламентарната трибуна: „Ако комунистите вдигнат танковете, след един час са на жълтите павета и ще паднем от власт. Бригадата трябва да се премахне“. Така по силата на този политико-женски каприз славната 9-а танкова бригада в Горна Баня отиде в небитието.
Опитах се да надникна само в част от най-новата история на Българската армия. Нека не се лъжем - тя не е особено радостна, от нея не лъха оптимизъм от преживяното. Но да не мислим сега за това. Днес е празник. Честваме 20 г. от членството ни в НАТО. По-важното е, че правителството няма с какво друго да се похвали, а ние трябва да сме щастливи и на това…

Гласове, със съкращения
*Заглавието е на редакцията

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ