Немското проклятие пак застигна Англия

Бундестимът разби островитяните с 4:1, Клозе задмина Пеле

/ брой: 145

visibility 1179

Германия прегази с 4:1 Англия в най-интересния мач от началото на световното първенство в ЮАР и напълно заслужено се класира за 1/4-финалите. Бундестимът демонстрира отлична игра на контраатака, докато англичаните бяха неузнаваемо слаби в защита и закономерно напуснаха турнира. Така традицията беше запазена и "трите лъва" продължават да нямат победа над Германия вече 44 г. Последният успех на Англия беше с 4:2 на финала на домашния Мондиал през 1966 г. Тогава островитяните поведоха с 3:2 с нередовно попадение на Джеф Хърст, когато негов удар срещна горната греда и тупна върху голлинията. Историята обаче си върна на англичаните, след като шут на Франк Лампард се удари в напречната греда и премина голлинията, но уругвайският рефер Хорхе Ларионда не зачете гол. Това е третият случай след 1970 и 1990 г., когато германците елиминират Англия във фазата на директните елиминации.
Мирослав Клозе откри за Бундестима в 20-ата минута, след като получи пас от вратаря Мануел Нойер, пребори се с Матю Ъпсън и пусна топката покрай плонжа на Дейвид Джеймс. 12 минути по-късно при бърза контраатака Томас Мюлер се откъсна към вратата на "трите лъва" и подаде на Лукас Подолски, който промуши топката между краката на английския страж. В 37-ата минута островитяните се върнаха в мача, след като Ъпсън беше оставен непокрит в наказателното поле и с глава се разписа за 1:2. Голът окрили англичаните, които упражниха натиск, довел до неотсъденото попадение на Лампард. След почивката статуквото на терена се запази и Лампард отново уцели горната греда, този път от фаул. В средата на полувремето обаче всичко свърши. Първо в 67-ата минута Бастиан Швайнщайгер излъга двама съперници и подаде на Томас Мюлер, който отблизо разстреля Джеймс. В 70-ата минута пък англичаните загубиха топката в нападение, Месут Йозил напредна по крилото и асистира за втория гол на Клозе, който вече има 13 попадения на световни първенства. Така той изпревари "Краля на футбола" Пеле, който има 12 гола. Пред Клозе във вечната ранглиста са само Жуст Фонтен (Фр, 13), Герд Мюлер (Гер, 14) и Роналдо (Браз, 15).
Съперник на Германия за място на полуфиналите ще бъде победителят от мача Аржентина - Мексико, който се игра късно снощи.