Нелепи оправдания
/ брой: 34
Нора Стоичкова
Безспорно отложеното влизане на България в Еврозоната от 1 януари догодина е положително решение. Страната ни не е готова, а нагласите сред повечето българи са силно отрицателни. Служебният кабинет обаче и лично финансовият министър Росица Велкова продължават да пропускат истинските причини за това - обедняването на хората заради високата инфлация и трусовете в икономиката ни, които я дърпат по познатата спирала надолу.
Вместо това слушаме за 4 закона, които трябвало спешно да бъдат приети от следващия парламент, и оправдания за непрекъснато засилващата се инфлация.
В тази връзка трябва да кажем, че не липсващото законодателство, а провалът на служебния кабинет по отношение на ширещата се спекула е в основата на необоснованото поскъпване на стоки и услуги.
Някои ще се заядат с високите цени на енергийните източници, но нека си спомним и факта, че военната операция в Украйна бе само повод страната ни да бъде тласната в една диверсификация на източниците на газ, която е по-скоро нелепа. Защото нелепо е да имаш годишен договор за газ на изгодни цени, но да не направиш нищо, за да получиш договореното количество. А вместо това да вкараш посредник, който първо хапна едни 100 милиона като комисиона и втори път набута страната с горница от 1 млрд. лв. Да не говорим, че газът е пак руски, но доста по-скъп.
Да не говорим, че клаузата в договора е "вземи или плати", което означава, че ние във всички случаи трябва да платим договорените количества на "Газпром". И ако се откажем, както беше с реакторите за АЕЦ "Белене", може да последва арбитраж.
Когато говорим обаче за икономически растеж - енергетиката е основен фактор, формиращ конкурентоспособност. Освен енергиен суверенитет, какъвто ние сме на път да загубим. Заради изключително безотговорните решения, които взима служебният кабинет. Например, с договорите за диверсификация на доставките на ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй". Едното се прави по руски лиценз, но доставчикът е западен. Другото пък е подложено на сериозни критики от ядрените специалисти.
В крайна сметка се сбъдна точно това, за което повече от десет години предупреждават сериозните анализатори: диверсификация на енергийните източници означава сериозно покачване на цената на енергията и натиск върху икономиката.
Но не би. Гласът на разума е последното нещо, което интересува центрираните в дясно евроатлантически адепти в нашето село. Руско за тях означава вражеско и затова трябва да се отскубнем. Дори и с цената на това България от нетен износител на енергия да се превърне в нетен вносител. Оня ден един такъв анализатор изтърси изречението, че какво като ще внасяме ток, в това нямало нищо страшно.
Въпросният господин очевидно не е преживял "енергийната дискотека" през 1985 г., когато ток имаше през два-три часа дори в най-студените месеци. Ако днес е топло и светло в домовете ни, то се дължи на АЕЦ "Козлодуй", на енергетиката, която беше изградена при социализма. Абсолютно нищо не изгради тази демокрация, която с лекота се превръща в чиста проба автокрация и тоталитаризъм пред очите ни. Гарнирана, естествено, с пълзяща цензура и страховити неравенства в обществото ни.
Затова е важно в навечерието на предстоящите избори всеки да си даде сметка, че пътят, по който вървим, води до страховити дълбини, от които трудно, а понякога дори е невъзможно да се отласнем. Защото в материалния свят развитието на националната икономика, а не еврото и васалната политика, може да ни издърпа на чисто и светло място.