25 Юли 2025петък13:44 ч.

Неков: Общоевропейско лого ще помогне на планинските производители

автор:Дума

visibility 814

"Близо 40% от територията на България може да се определят като планински региони, 20% от населението живее там. Приветствам и желанието на производителите от страни като Франция и Италия за изготвяне на доброволно общоевропейско лого за "планински продукт". Това коментира българският евродепутат Момчил Неков по време на събитие, целящо обмяна на добри практики при защитата на планинските продукти. Българският евродепутат е докладчик на своята политическа група в Европейския парламент относно земеделието в планинските региони.
Преди близо месец Момчил Неков стартира експертна работна група "Планински продукт", чиято цел е подготовка на законодателство в България, въвеждащо условията и правилата по използването на термина за качество. "На тези хора и региони трябва да се даде по-добра видимост, защото производството в планината е по-трудоемко, климатичните условия са по-трудни, инфраструктурата е по-слабо развита. Въвеждане на термина за качество "планински продукт" ще даде видимост на производителите", допълни българският евродепутат. И у нас, и в Европа има злоупотреба с естествената връзка, която правят хората между планинските региони и продуктите, произвеждани в тях. Ясни правила кое може да се предлага като планински продукт ще помогнат в борбата с тези лоши практики.
Целта на термина "планински продукт" е да могат планинските производители също да имат видимост и присъствие на пазара, но с доста по-малко административна тежест, отколкото се изисква за схемите с географските означения например. Европейското законодателство с термина за качество се въвежда за първи път през 2012 г. През 2014 г. се предлагат по-точни насоки за прилагане. Законодателство към момента имат Италия и Румъния. Австрия и Франция също са съумели да предложат механизми. "България е една от държавите с най-много планини в Европейския съюз. Терминът за качество "планински продукт" е инструмент в правилната посока. Радвам се, че и министър Румен Порожанов също приветства идеята", коментира още Момчил Неков.
Българският евродепутат представи работата на експертната работна група "Планински продукт" по време на събитие, организирано в белгийската столица. Домакин беше Асоциацията на планинските региони в Европа "Евромонтана". В събитието участваха гости от 14 държави.

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 206

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 217

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 211

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 211

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 222

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 191

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 203

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 252

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 216

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 722

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ