09 Май 2024четвъртък00:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Неграмотните в ЕС нямат шанс за работа

В Европа близо 70 на сто от младежите без образование са безработни

/ брой: 36

автор:Дума

visibility 19

Около 96 млн. млади хора на възраст 15-30 г. има в страните членки на ЕС. В повечето държави задължителното образование завършва на възраст между 14 и 17 г., когато младите хора избират дали да продължат висшето си образование, или да станат икономически активни. Средната възраст за напускане на формалното образование и започване на работа от младите хора в ЕС е 21 години, отчита анализ на Евростат, посветен на прехода от образование към първата значима работа. Най-рано излизат на пазара на труда в Малта и Турция - средно по на около 18 години. За България средната възраст за излизане на трудовия пазар на младите хора е 19,6 години.
Според данните на анализа - близо 70 на сто от напусналите образование младежи на възраст 15-30 години, са имали значителни трудности при намирането на първа работа, а около 30 на сто изобщо не са успявали да намерят работа. Това е било така, защото почти всеки трети младеж, напуснал образованието и търсещ работа, е имал нисък потенциал за влизане в пазара на труда, отчита Евростат.
Най-високи стойности на заети млади хора са регистрирани в Холандия и Норвегия - 88 на сто, Швейцария - 87 на сто, Австрия - 84 на сто, Люксембург - 82 на сто, Кипър и Дания - 81 на сто, Германия и Словения - 80 на сто.
Най-ниски са данните в Литва, Латвия и Унгария - под 30 на сто. България заедно с Румъния е в "златната среда" на тази своеобразна класация по трудова заетост на младите - малко над 30 на сто.
Според анализа на Евростат младите хора в ЕС, които са напуснали образованието и търсят своята значима първа работа, най-лесно се справят с това в Исландия, където си намират работа средно за 3,3 месеца, следват Швеция - 3,5 месеца, и Великобритания - 4,4 месеца. Средният период за търсене на работа от млади хора в ЕС е 6-7 месеца.
На фона на поредната мрачна статистика за заетостта сред младежите по инициатива на Ивайло Калфин в София бе проведена дискусия за мястото на младежките политики в европейския бюджет 2014-2020 г. Основни оратори освен съдокладчика на Европейския парламент по дългосрочния бюджет на ЕС за 2014-2020 г. Ивайло Калфин, бяха ръководителят на отдел "Младеж" в Главна дирекция "Образование и култура" на Еврокомисията - Паскал Льожен, и президентът на Европейски младежки форум Петър Матияшич.
Всички оратори се обединиха около общата теза за крайно недостатъчните средства - 6 млрд. евро, предвидени от Европейския съвет, за младежките политики. Според изчисления 21 млрд. евро са нужни само на страните от еврозоната за младежките политики, и то само за 1 година. "В сегашния бюджет от европейските фондове се отделя десет пъти по-голяма субсидия за една крава, отколкото за едни млад човек", подчерта Калфин.
Позовавайки се на член 165 за насърчаването на младите да участват в демократичния живот на Европа, Паскал Льожен настоя за по-голямо финансиране на младежките програми, подчертавайки тяхната ефикасност. Председателят на Европейски младежки форум Петър Матияшич подчерта рязкото разминаване между заявените политически отговорности и финансовите ангажименти. "Не изключвам важността на останалите пера на евробюджета, но приоритет трябва да се даде на младежта. Единствената ни надежда е, че Европарламентът ще каже не на приетия бюджет", завърши Матияшич.

БДЖ вдигна цените на билетите с 20%

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 84

1 млн. българи са пътували по празниците

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 84

По-ранна жътва очакват зърнопроизводителите

автор:Дума

visibility 371

/ брой: 84

Си Дзинпин е на обиколка в три европейски държави

автор:Дума

visibility 438

/ брой: 84

Путин готов на диалог, но на равни условия

автор:Дума

visibility 442

/ брой: 84

Израелската армия нахлу в Рафах

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 84

Накратко

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 84

Пренавиване

автор:Валентин Георгиев

visibility 368

/ брой: 84

За наше добро

visibility 335

/ брой: 84

Натровената Европа

автор:Юри Михалков

visibility 401

/ брой: 84

БСП: Да кажем ясно и високо - алтернатива има!

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 84

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ